اخراج ژوزه مورینیو؛ بعد از فرگوسن کجای کار منچستر یونایتد اشتباه بوده؟

اخراج ژوزه مورینیو؛ بعد از فرگوسن کجای کار منچستر یونایتد اشتباه بوده؟

"حتی اگر سر الکس جای خودش در منچستر یونایتد می‏ نشست، باز هم نمی‎توانست موفق شود."

از فصل ۱۳-۲۰۱۲ که الکس فرگوسن، مربی افسانه‎ای منچستریونایتد بازنشسته شده، این تیم ۲۰۷ بازی در لیگ برتر فوتبال انگلیس انجام داده است. هنوز ۶ سال از آن زمان نگذشته و این باشگاه برای چهارمین بار در جستجوی یک مربی جدید است.

این اوضاع باشگاهی است که زمانی الگوی نگه داشتن یک مربی برای مدتی طولانی بوده. منچستر یونایتد در سخت‎ترین روزها در کنار فرگوسن ماند و نتیجه‎اش هم شد ۲۶ سال پر از افتخار؛ اتفاقی که مشابهش پیش از آن هرگز نیفتاده بود.

در طول دوران مربیگری فرگوسن در یونایتد هم فوتبال عوض شد و هم دنیا ، اما برای باشگاهی که همیشه برنده بود هیچ چیز تغییر نکرد. هر چند تازه چند سال است که همه به تأثیرات مثبت دوران پرافتخار فرگوسن بر منچستریونایتد پی برده‎اند.

در طول این سال‎ها مقام‌های بلندپایه باشگاه بارها و بارها گفته‎اند شکل دادن دوباره به منچستریونایتد بعد از فرگوسن کار راحتی نیست.

آیا اخراج سه مربی طی کمتر از پنج سال نتیجه مشکلات ریشه‎ای عمیق در باشگاه است که به ژوزه مورینیو، لوئیس فان‌خال و دیوید مویز اجازه نداد کاری از پیش ببرند؟

اگر اینطور است، پس انتخاب یک مدیر فنی به جای مربی - اتفاقی که احتمال دارد برای اولین بار در یونایتد بیفتد -بزرگ‎ترین تصمیم این باشگاه در ماه‎های آینده خواهد بود.

باشگاه برای یک نفر زیادی بزرگ است؟

رگوسن که از یونایتد رفت اوضاع تیم خوب به نظر می‌رسید.

آن‎ها تازه با ۱۱ امتیاز اختلاف قهرمان لیگ برتر شده بودند؛ درست دو سال بعد از آن که برای سومین بار در طول چهار سال متوالی به فینال لیگ قهرمانان اروپا رسیدند.

در نبود الکس فرگوسن تازه مشکلات ساختاری باشگاه آشکار شد، مشلاتی که در پس موفقیت‎های تیم و مهارت این مربی اسکاتلندی پنهان شده بود. باشگاه توانایی و قدرت کافی برای رقابت در بالاترین سطح فوتبال در دنیای مدرن را نداشت.

در اولدترافورد این باور عمومی وجود دارد که مویز از ابتدا محکوم به شکست بود چون آن حمایتی که یک فرد در جایگاه او به آن نیازمند است را نداشت. این تیم بزرگ‎تر از آن بود که یک نفر به تنهایی بتواند از عهده‌ گرداندنش برآید.

در وهله اول استعدادیابی یکی از مسائلی است که اهمیت لازم به آن داده نمی‎شود. این در حالی است که منچستر سیتی، رقیب قدیمی این باشگاه روی آموزش نخبه‌های آکادمی خود در مدارس خصوصی تمرکز کرده و این روند حتی بعد از جدایی بازیکنان هم ادامه دارد.

در اثبات بی‎کفایتی این باشگاه در پرورش استعدادهای جوانان همین بس که وین رونی و دارن فلچر فرزندانشان را به مدرسه فوتبال منچسترسیتی فرستاده‏اند چون معتقدند باشگاهی که بهترین سال‎های عمر خود را در آن گذرانده‎اند قادر به تضمین آینده حرفه‎ای آن‎ها نخواهد بود.

گفته می‎شود وین رونی پیش از ترک اولدترافورد به مقصد اورتون در سال ۲۰۱۷ به اد وودوارد، نایب‌رئیس یونایتد گفته به نظرش باشگاه در شرایط بسیار مضحکی قرار دارد.

اد وودوارد در باشگاه چه می‎کند؟

منچستریونایتد اد وودوارد را در ماجرای اخراج مورینیو مقصر می‎داند و او را به دلیل روش کاری‎اش، ناهماهنگی‌ با بازیکنان تیم، نداشتن برنامه برای پرورش استعدادهای جوان و عدم پذیرش ارزش‏های باشگاه زیر سوال می‎برد. اما آیا همه تقصیرها بر گردن اوست؟

یونایتد سال ۲۰۱۳ فقط پرافتخارترین مربی تاریخ خود را از دست نداد. هم‌زمان با فرگوسن دیوید ژیل، مدیر اجرایی با سابقه باشگاه هم اولدترافورد را ترک کرد. او البته هنوز هم در مسابقات تیم را همراهی می‎کند و حتی در دیدار اخیر یونایتد در آنفیلد عضو هیأت اعزامی باشگاه بود. تصمیم‎گیرنده اصلی در اولدترافورد اما کسی نیست جز اد وودوارد.

حسابدار و کارمند بازنشسته بانک‎ که سال ۲۰۰۵ در خرید جنجالی منچستریونایتد توسط خانواده گلیزر نقشی اساسی داشت، یکی از افراد مورد اعتماد مالکان آمریکایی این باشگاه است. گری نویل، کاپیتان پیشین یونایتد اما او را آدمی "ساده‌لوح" توصیف می‏کند.

علاوه بر انتصاب‏ ناموفق سه مربی - اتفاقی که برای ژیل حتی یک بار هم نیفتاد- وودوارد همیشه به دلیل توجه بیش از حد به مسائل تجاری باشگاه و نداشتن دانش کافی در فوتبال سرزنش شده است.

در ماه مه، وودوارد با گفتن این که نتایج تیم در بازی‎ها تأثیر چندانی بر مسائل مالی باشگاه نگذاشته، تعجب خیلی‎ها را برانگیخت.

وقتی وودوارد در ژانویه قرارداد مورینیو را تمدید کرد و چند ماه بعد در ژوئیه نگذاشت این مربی پرتغالی یک مدافع به تیم بیاورد، صدای خیلی‎ها در باشگاه در آمد و گری نویل هم یکی از آن‎ها بود. او در اکتبر گفت: "در این باشگاه چه کسی حق دارد به مورینیو بگوید نمی‎توانی برای تیم مدافع بخری؟ این باشگاه تا گردن در فساد فرو رفته."

تیمی ساخته شده توسط چهار مربی