افغانستان

وزارت خارجه کشور پیرامون اظهارات رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران ابراز تاسف و تاثر کرد.

وزارت خارجه کشور بامداد روز یک شنبه ۱ سرطان در اعلامیه ایی اعلام کرده است که مقامات وزارت امور خارجه افغانستان اظهارات حجت الاسلام بهرامی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران در گزارش منتشر شده خبرگزاری ایسنا به تاریخ ۳۱ جوزای ۱۳۹۹، پیرامون واقعه دلخراش ۱۳ ثور ۱۳۹۹ دهنه ذوالفقار دریای هریرود را با دقت مطالعه کرده است.
هیئت حقیقت یاب افغانستان تحت ریاست سرمفتش شورای امنیت ملی، جهت بررسی واقعه به ولایت هرات سفر کرده و تمام اسناد، مدارک و شواهد را به دقت بررسی نمود. هیئت چگونگی جریان واقعه را با استفاده از مدارک موجود، شنیدن اظهارات ۷ تن از نجات‌یافته‌گان به حیث شاهدان عینی واقعه در حضورداشت جنرال قنسول جمهوری اسلامی ایران مقیم هرات، اظهارات اقارب و نزدیکان شهدا و مردم محل واقعه و همچنان جمع آوری اسناد و مدارک از محل واقعه به شمول مدارک دریافت شده در جریان بررسی مشترک کمیساران درجه یک دو کشور، مستند و مستدل نمود.
این اسناد، شواهد و مدارک به گونه رسمی به آقای بهاروند معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران و هیئت همراه شان در جریان سفر به کابل تحویل داده شد.
جمهوری اسلامی افغانستان تاسف و تاثر عمیق خویش را پیرامون اظهارات رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه گویا جانب افغانستان مستنداتی را در مورد واقعه ۱۳ ثور دهنه ذوالفقار ارائه ننموده، ابراز می نمایند. قابل یادآوری است که‌ دولت جمهوری اسلامی افغانستان پیگیری های مستمر برای دریافت نتایج تحقیقات جانب ایران در رابطه به اسناد، شواهد و مدارک سپرده شده به هیئت دیپلوماتیک آن کشور، از مجاری دیپلوماتیک انجام داده و تا تامین عدالت این پیگیری‌ها را ادامه خواهد داد.

این در حالی است که هیت با صلاحیت به ریاست حنیف اتمر وزیر خارجه کشور امروز دوشنبه وارد ایران خواهد شد.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا