افغانستان

صالح: مردی که از فرانسه برای کشتن همسرش به کابل آمده بود،‌ پس از قتل همسرش دستگیر شد.

امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری در ادامه صحبت‌های قبلی خود امروز «پنجشنبه ۷ عقرب» نوشته است که چنانچه وعده نموده بودیم بسیاری از افراد مشکوک مورد بازپرس قرار گرفت و چه بسا که تعدادی ازین مشکوک ها دست لجاجت مسلحانه زده و دستگیر گردیدند. جزییات را از طریق بخش مطبوعاتی پخش و نشر خواهد گردید.
آقای صالح نوشته است ارزیابی ها نشان میدهد که آن بخش از جرایم که مردم کابل را به ستوه آورده بود قریب صفر شده است مانند موبایل دزدی – موتر دزدی – سرقت های مسلحانه – خیابان آزاری – فروش علنی مواد مخدر و باج گیری. اما جرم هنوز صفر نشده است. در دیگر امور کاری همه از صفر فرار میکنند و ما در کار خویش عاشقانه دنبال صفر میگردیم. سر از روز شنبه آمار و ارقام را به شکل مقایسوی ناحیه به ناحیه به دسترس تان قرار میدهم . این ارزیابی به مردم توانایی میدهد که از کارکرد مسوولین دولتی معلومات روزمره داشته باشند و اگر ارقام نادرست بود آنرا مورد سوال قرار بدهند. ارزیابی هایی که قرار است روزمره ارایه گردد استوار بر تحلیل های امنیت ملی – پولیس ملی – شاروالی – ولایت کابل و رضاکاران مردمی خواهد بود . متاسفانه خشونت علیه زن و قتل زنها در داخل خانه ها هنوز به عنوان یک پدیده زشت ادامه دارد. یک تبعه افغانستان که ساکن در فرانسه است خاص به این خاطر کابل آمده بود که زنش را بکشد و بعد برود. او پس از قتل خانمش در پغان دستگیر گردید. وسایل قتل را در چاه بدرفت انداخته بود. متاسفم به این نوع وجدان ها.
آقای صالح به صورت شماره وار در مورد سوم تاکید کرده است که کار ما با ولسوالی ها آغاز گردید. امروز وضعیت پغمان و موسهی را تفصیلی شنیدیم. برنامه این است که تمام نقاط ملتهب شده پغمان و موسهی باید به همکاری مستقیم مردم درمان شوند. انشالله.
چهارم : طرح بهبود و اعاده امنیت کامل فزیکی و روانی برای مردم عزیز غرب کابل مورد بررسی قرار گرفت. هنوز تکمیل نگردیده است. وقتی طرح تکمیل گردید به دسترس همه ای شهریان کابل قرار خواهد گرفت و از آنها خواسته خواهد شد که در جلوگیری از قتل بی گناهان باردیگر همکار شوند.
پنجم : من میدانم که کمیشن کاران چگون آسان جواز سیر می فروشند. در روز های آینده شاهد سرکوب این قشر مخرب خواهید بود.
ششم : میثاق امنیتی کابل اکنون نزدیک به دوهزار صفحه را احتوا میکند یعنی هر ناحیه و هر حوزه تحت پوشش قرار گرفته است و در شماری از حوزه ها به سطح محله و کوچه به کوچه پرداخته ایم. میثاق امنیتی ایده و فکری است که به دولت و مردم توان تمرکز به جزییات را میدهد و مسوولین نمیتوانند با کلی گویی و نظریه پردازی از اجرای وظایف خود فرار کنند و یا ناکامی های خود را پنهان سازند. مثلا هیچ امکان ندارد که دوسیه جراحت غلام حبیب صراف که پریروز زخمی شد فراموش شود و امثالهم.
هفتم : وسایل خنثا سازی بزبزک در تمام پوسته های آسیب پذیر نصب گردید و امروز تطبیقات بخاطر اطمینان مجدد در حضور مسوولین حوزه ها بازهم صورت میگیرد.
هشتم : آزاد سازی ساحات غصب شده ادامه می یابد. نه کار نمایشی است و نه چند روزه. فهرست کسانیکه درداخل نظام اند ولی علیه این برنامه قرار گرفته اند در حالت تکمیل شدن است. بزودی در اختیار مردم قرار خواهد گرفت با عکس و ویدیوی ساحه ای که غصب کرده اند.
نهم : از شاروالی کابل خواسته شد که سینمای پارک شهرنو را یا تخریب کند و ساحه را شامل پارک سازد – یا به شکل مدرن فعال سازد – ویا در مشارکت با تجار به یک مرکز فرهنگی اساسی تبدیل اش کند. وضعیت موجود قابل قبول نیست. عین تصمیم در ارتباط به سینمای خیرخانه گرفته شد. یا پارک تفریحی برای خانواده ها شود . یا کتابخانه واقعی و یا سینما به شکل با عزت آن فعال گردد. ساحه سینمای خیرخانه نیز از غصب و غرفه بازی آزاد شد.
دهم : برای تمام دست فروشانی که از بلند گو یا لودسپیکر استفاده می نمایند آنهم لادسپیکر های اتومات و بطری دار که در بازار ها صدای شکنجه دهنده ایجاد کرده اند وقت داده میشود که ازین کار دست بردارند. دست فروشانی که سرپیچی کنند کراچی دستی شان مصادره و خودشان از بازار اخراج میشوند. برای کراچی های دستی طرح همسان سازی زیر کار است. ما دست فروشان را منظم می سازیم – بیرون نمی سازیم. اما بازار ها باید آرامش ماقبل رایج شدن این شکنجه همه گانی را بدست آرند. مردم با چشم خویش میخرند نه با گوش خویش.

خبرگزاری شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.
مرا دنبال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *