باید بدانیمشاهد

بیوگرافی جیم کری

جیمز یوجین کری ملقب به جیم کری در کانادا به دنیا آمده است.

جیم در ده سالگی به کارلو برنت که اجرای شو خود را برعهده داشت نامه‌ای نوشت و اعلام کرد که با وجود سن کم، در زمینه حالت‌های صورت استاد است.

او در آن نامه نوشته بود که به دلیل همین مقام استادیِ وی در حالت‌های صورت، برنت باید او را به عنوان یکی از گزینه‌های اضافه شدن به برنامه خود در نظر داشته باشد.

مطابق رسم معمول، جیم پاسخی احتمالا از پیش آماده برای این نامه دریافت کرد، پاسخی که البته او را بسیار خوشحال کرد.

کری همچنین به برنامه‌های مانتی پایتان علاقه داشت و در جایی اعلام کرده بود با آن‌ها تا سرحد مرگ خندیده است.

جیم به دلیل مشکلات مالی خانواده‌اش در نوجوانی، علاوه‌بر تحصیل، روزانه هشت ساعت کار می‌کرد. در مقطعی، وضعیت مالی آن‌ها به قدری بد شده بود که او و برادرانش در کارخانه محل کار پدرش به عنوان نگهبان استخدام شده بودند و محل زندگی‌شان نیز یک کاروان بود.

او در شانزده سالگی مدرسه را رها کرد و در کنار کار، به دنیای کمدی وارد شد. جیم کری در مصاحبه با The Hamilton Spectator در سال ۲۰۰۷ چنین گفته است:

اگه کارم در صنعت نمایش نمی‌گرفت، حالا احتمالا در کارخانه آهن دوفاسکوی شهر همیلتون مشغول به کار بودم.

عکس جیم کری

جیم کری در تلاش‌های ابتدایی خود، رنگ و بوی موفقیت را نمی‌دید و این موضوع شک‌هایی در باب اینکه آیا می‌تواند موفق شود یا خیر را برای او ایجاد کرد.

از طرفی مشکلات مالی خانواده نیز وی را تحت فشار قرار داده بود تا اینکه بالاخره این مشکلات رفع شدند. با حل شدن این مشکلات او فرصت بهتری برای تمرکز روی علاقه‌ی خود داشت و به این ترتیب پس از مدت کوتاهی توانست کاری ثابت در حوزه کمدی دست و پا کند. او در واقع توانسته بود از اجراهای اوپن مایک به اجرا در شو‌هایی با دستمزد ثابت برسد.

جیم کری سپس با رادنی دنجرفیلد آشنا شد، رادنی با او قراردادی امضا کرد و سپس وی را به لاس‌وگاس برد. کری به سراغ اجرای استندآپ در کمدی استور پرداخت تا اینکه در سال ۱۹۸۲ به استندآپ تلویزیونی  An Evening at the Improv راه پیدا کرد. او در همان سال به برنامه The Tonight Show‌ نیز راه پیدا کرد.

جیم به شهرتی نسبی در حوزه استندآپ کمدی دست پیدا کرده بود و تصمیم داشت به سینما و تلویزیون نیز ورود کند. او در سال ۱۹۸۰ برای برنامه تلویزیونی Saturday Night Live تست داد اما در آن تست قبول نشد. البته، جیم کری بعد‌ها، در سال‌های ۱۹۹۶، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۴ در این برنامه حضور پیدا کرد. جیم کری در سال ۱۹۸۴ در سیت کام The Duck Factory به ایفای نقش پرداخت. او در سال‌های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۴ در سریال In Living Color جلوی دوربین رفت و به همین واسطه، بیش از پیش شناخته شد.

بهترین فیلم های جیم کری

جیم کری در خلال این سال‌ها، در فیلم‌های مختلفی جلوی دوربین رفته بود. اولین نقش‌آفرینی سینمایی او به سال ۱۹۸۱ و فیلم سینمایی Rubberface‌ مربوط می‌شود. اما سال ۱۹۹۴، سالی کلیدی در شکل‌گیری کارنامه جیم کری محسوب می‌شود.

او در آن سال در سه فیلم Ace Ventura: Pet Detective (ایس ونچورا: کارآگاه حیوانات) و The Mask (ماسک) و Dumb and Dumber (احمق و احمق‌تر) نقش اصلی را بازی کرد و به این ترتیب به شهرتی قابل توجه دست پیدا کرد.

جیم کری به واسه بازی در فیلم سینمایی «ماسک» برای اولین بار نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب شد اما موفق به دریافت این جایزه نشد. او برای بازی در «ماسک» و «ایس ونچورا: کارآگاه حیوانات» جایزه بهترین بازیگر تازه‌وارد سال را از حلقه منتقدان لندن دریافت کرد. جالب آنکه کری برای بازی در «ماسک»، نامزد دریافت جایزه‌ای برای بدترین ستاره‌ی جدید نیز شد.

هر سه فیلمِ جیم کری، فیلم‌هایی پرفروش بودند. «ایس ونچورا: کارآگاه حیوانات» ۱۰۷ میلیون دلار، «احمق و احمق‌تر» ۲۴۷ میلیون و «ماسک» ۳۵۱ میلیون تومان فروختند. طبیعتا جیم کری به واسطه بازی در این سه فیلم پرفروش، در میان اصحاب هالیوود دیده شد.

جیم کری در فیلم ماسک

جیم در سال ۱۹۹۵ نیز به موفقیت در گیشه ادامه داد. او در این سال دو فیلم سینمایی بازی کرد، اولی فیلم Batman Forever بود که ۳۳۶ میلیون دلار فروخت. فیلم دوم، فیلم سینمایی Ace Ventura: When Nature Calls (ایس ونچورا: هنگامی که طبیعت فرا می‌خواند) بود ادامه‌‌ی «ایس ونچورا: کارآگاه حیوانات» محسوب می‌شد.

فیلم پا را فراتر از نسخه اول گذاشت و به فروشی ۲۱۲ میلیون دلاری دست پیدا کرد. جیم کری سال بعد، یعنی سال ۱۹۹۶ را با یک فیلم به پایان رساند.

او در سال ۱۹۹۶ فیلم سینمایی The Cable Guy (پسر کابلی) را روی پرده داشت که البته با فروشی ۱۰۲ میلیون دلاری در گیشه موفق شد و جیم کری برای بازی در این فیلم، ۲۰ میلیون دلار دستمزد گرفت. جیم سال ۱۹۹۷ را با نقش‌آفرینی‌ای موفق در فیلم Liar Liar به پایان برد. فیلمی که در آن زمان برای او یک نامزدی گلدن گلوب دیگر را به ارمغان آورد.

فیلم‌های جیم کری

سالنام فیلم
۱۹۸۱Rubberface
۱۹۸۳All in Good Taste
۱۹۸۳Copper Mountain
۱۹۸۴Finders Keepers
۱۹۸۵Once Bitten
۱۹۸۶Peggy Sue Got Married 
۱۹۸۸The Dead Pool 
۱۹۸۹Earth Girls Are Easy
۱۹۹۲Doing Time on Maple Drive
۱۹۹۴Ace Ventura: Pet Detective
۱۹۹۴The Mask
۱۹۹۴Dumb and Dumber
۱۹۹۵Batman Forever
۱۹۹۵Ace Ventura: When Nature Calls
۱۹۹۶The Cable Guy 
۱۹۹۷Liar Liar
۱۹۹۸The Truman Show
۱۹۹۹Man on the Moon 
۲۰۰۰Me, Myself & Irene
۲۰۰۰How the Grinch Stole Christmas
۲۰۰۱The Majestic
۲۰۰۳Bruce Almighty
۲۰۰۴Eternal Sunshine of the Spotless Mind 
۲۰۰۴Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events
۲۰۰۵Fun with Dick and Jane
۲۰۰۷The Number 23
۲۰۰۸Yes Man 
۲۰۰۹I Love You Phillip Morris
۲۰۰۹A Christmas Carol 
۲۰۱۱Mr. Popper’s Penguins
۲۰۱۳The Incredible Burt Wonderstone
۲۰۱۳Kick-Ass 2
۲۰۱۴Dumb and Dumber To
۲۰۱۶The Bad Batch
۲۰۱۶Dark Crimes
۲۰۲۰Sonic the Hedgehog

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا