جهان شاهد

جو بایدن، ۱۰ واقعیت خواندنی در مورد جو بایدن

جو بایدن عمری را در سیاست گذرانده است.

وی ۳۶ سال سناتور بود و هشت سال در دولت اوباما خدمت کرده است.

بایدن که زندگی‌اش با فجایع خانوادگی و شکست‌های سیاسی همراه بوده است، اینک اظهار داشته که انتظار دارد با تکمیل شمارش آرا و کسب پیروزی در تعداد کافی ایالت‌ها، پیروز انتخابات ریاست جمهوری شود.

جوبایدن

این معاون پیشین رئیس‌جمهور در دلاور، ایالت محل اقامت‌اش، گفت که هنوز اعلام پیروزی نمی‌کند، اما معتقد است که با تکمیل شمارش آرا قادر خواهد بود اکثریت آرا را در کالج انتخاباتی کسب کند و آقای ترامپ را شکست دهد.

آقای بایدن گفت: «روشن است در این مسیری که اینک در آن قرار گرفته‌ایم، ۲۷۰ رأی کالج انتخاباتی مورد نیاز برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری را به دست خواهیم آورد. ما [اشاره به آقای بایدن و خانم هریس] این‌ جا نیامده‌ایم تا اعلام پیروزی کنیم. اما من این جا هستم تا گزارش دهم که ما معتقدیم که وقتی شمارش آرا پایان یابد، برنده خواهیم بود.»

اما درباره مردی که می‌تواند رئیس‌جمهور بعدی ایالات متحده باشد چه می‌دانیم؟ ایندیپندنت ده واقعیت جالب در مورد آقای بایدن را گردآوری کرده است از جمله:

 در کودکی لکنت زبان داشت

جو بایدن پیش از آن‌که در ۱۰ سالگی همراه خانواده به ویلمینگتون در ایالت دلاور نقل مکان کند، دوران کودکی خود را در اسکرانتون در ایالت فیلادلفیا گذراند. در مدرسه همکلاسی‌هایش او را به دلیل لکنت زبانش مسخره می‌کردند. آن‌ها وقتی او می‌خواست نام خانوادگی خود را بر زبان آورد، او را با «بای‌بای» پاسخ می‌دادند.

در دبیرستان فوتبال آمریکایی بازی می‌کرد

معاون سابق رئیس جمهور در آکادمی آرچمیر که یک مدرسه کاتولیک است، فوتبال آمریکایی بازی می‌کرد. او ۱۹ گل با حرکت شش‌امتیازی به ثمر رسانده است.

برای جنگ ویتنام به خدمت فراخوانده شد اما در آزمون پزشکی موفق نشد

آقای بایدن جوان دانشکده حقوق را در دانشگاه سیراکوز به پایان رساند. پس از آن برای خدمت در جنگ ویتنام فراخوانده شد. اما به دلیل آسم در آزمون پزشکی رد شد.

 اینک ۷۷ساله است، اگر پیروز انتخابات شود، در مراسم تحلیف مسن‌ترین رئیس‌جمهور آمریکا خواهد بود، او در ۲۰ نوامبر ۷۸ساله خواهد شد

وی  در جنوری سال جاری، بسیار جلوتر از پیروزی‌اش در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات، اظهار داشته بود که به واسطه سن بالایش کسی را به عنوان معاونت خود بر خواهد گزید، که از همان روز اول برای تصدی مقام ریاست جمهوری آمادگی داشته باشد.

وی در مورد این موضوع در آیووا اظهار داشته بود که «حداقل هشت زن، و حداقل چهار یا پنج زن رنگین‌پوست» وجود دارند که به اعتقاد او «کاملاً واجد شرایط معاونت ریاست جمهوری هستند.»

«اما برای من نامزد صالح برای معاونت ریاست جمهوری باید حائز دو ویژگی باشد. یکی این است که باید قادر باشد که رئیس جمهور شود، چرا که من مرد سن‌وسال‌داری هستم.»

 برای اولین بار در سال ۱۹۸۷ خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری کرد و دوباره در سال ۲۰۰۸ برای ریاست جمهوری اعلام نامزدی کرد

 با این حال جو بایدن انصراف داد و نامزد معاونت ریاست‌جمهوری آقای اوباما شد. اما برگزیده شدن او توسط آقای اوباما به عنوان معاونش به هیچ وجه مسلم نبود. آقای بایدن در جریان انتخابات مقدماتی آقای اوباما رقیب دموکرات خود را، به عنوان «اولین آفریقایی-آمریکایی متعارف با بیان خوب  و هوش بالا، ظاهر تر و تمیز و خوش قیافه» خوانده بود. [در نظر بسیاری از ناظران، آن توصیف دلالت خفیف و مخفی نژادپرستانه داشت. توضیح مترجم]

 شاهد چند فاجعه خانوادگی در زندگی‌اش بود

آقای بایدن در سال ۱۹۷۲ همسر اول خود نیلیا و نوزاد دخترش به نام نائومی را در یک تصادف رانندگی از دست داد. دو پسر او بو و هانتر نیز در آن خودرو بودند اما زنده ماندند. پسر بزرگ او بو در سال ۲۰۱۵ بر اثر سرطان مغز درگذشت.

 فیلم مورد علاقه او «ارابه آتش» است 

آقای بایدن در مصاحبه ای در سال ۲۰۰۸ گفت: «ارابه‌های آتش احتمالاً فیلم مورد علاقه من است.»

وی گفت: «حقیقت این است که جذابیت این فیلم برای ما آنجایی است که قهرمان  شهرت و شکوه شخصی را فدای اصول می‌کند. برای من، این علامت قهرمانی واقعی است. وقتی کسی چنین انتخابی می‌کند.»

 جو بایدن عاشق بستنی «آیسکریم» است 

آقای بایدن اعتراف می‌کند که ذائقه شیرینی ‌دارد و وقتی بخواهد خود را خوشحال کند، آیسکریم می‌خورد. او در سال ۲۰۱۶ گفت: «نام من جو بایدن است و من عاشق آیسکریم هستم.» وی افزود: «من مشروب الکلی نمی‌نوشم. سیگار نمی‌کشم اما زیاد بستنی می‌خورم.»

در سال ۱۹۶۷ یک توله سگ برای همسر اول خود نیلیا خریداری کرد و آن را «سناتور» نام نهاد 

آقای بایدن در حال حاضر دو سگ دارد که میجر و چمپ نام دارند. او در سال ۲۰۰۸ چمپ را که از نژاد ژرمن شپرد است، وقتی سه ساله بود، و میجر را که از همان نژاد است، در سال ۲۰۱۸ به فرزندی قبول کرد.

 در سال ۱۹۷۷ با همسر فعلی خود جیل تریسی جیکوبز که معلم است، ازدواج کرد

این زوج در سال ۱۹۷۵ در یک قرار ملاقات کور با هم دیدار کردند. آقای بایدن مجبور شد پنج بار خواستگاری کند تا از خانم بایدن جواب مثبت بگیرد.

آقای بایدن غالباً با افتخار از خود به عنوان «شوهر جیل بایدن» یاد می‌کند. وی پس از کسب نامزدی حزب دموکرات به حضار گفت: «به آموزگار مورد علاقه خود فکر کنید که به شما اعتماد به نفس داد. آن آموزگار همان بانوی اولی است جیل خواهد بود.»

© The Independent www.shahed.news

خبرگزاری شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.
مرا دنبال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.