افغانستان

منابع: ترکیه در ۲۷ مارچ میزبان نشست صلح افغانستان خواهد بود

خبرگزاری طلوع امروز «چهارشنبه، ۲۰ حوت» به نقل از منابع نزدیک به طالبان می‌گوید که نشست صلح افغانستان در ترکیه قرار است در ۲۷ ماه مارچ سال روان میلادی، برگزار شود.

در همین حال، خبرگزاری اناتولی ترکیه گزارش کرده‌است که عمر سلیک، سخن‌گوی حزب “عدالت و توسعه” این کشور می‌گوید که ترکیه آمادۀ مشارکت در تلاش‌های میانجی‌گری برای صلح در افغانستان و منطقه است.

او افزود: “افغانستان یک کشور بسیار مهم برای ما است.”

این نشست جهانی به رهبری سازمان ملل در ترکیه، از سوی ایالات متحده پیشنهاد شده‌است.

نسخه‌یی از این نامه‌ توسط رسانه های کشور به نشر رسیده است که آقای بلنکین به رییس‌جمهور غنی طرح امریکا را برای سیاست‌گران افغان تأیید می‌کند و می‌گوید که واشنگتن از سازمان ملل می‌خواهد یک نشست جهانی با حضور وزیران خارجه و فرستاده‌های ویژه امریکا، روسیه، چین، پاکستان، ایران و هند را برای بحث روی یک رویکرد واحد دربارۀ روند صلح افغانستان، برگذار کند.

آقای بلنکین همچنین در این نامه، از برگذاری یک نشست به میزبانی ترکیه با حضور نماینده‌گان جمهوریت و طالبان از بهر نهایی سازی یک توافق‌نامه صلح، خبر داده بود.

او در این نامه گفته‌است: “ما قصد داریم از سازمان ملل بخواهیم که نشست وزیران خارجه و فرستاده‌های ویژه، روسیه، چین، پاکستان، ایران، هند وایالات متحده برای یک رویکرد واحد دربارۀ روند صلح افغانستان، برگذار کند.”

او می‌افزاید: “ما همچنان از ترکیه خواهیم خواست تا یک نشست سطح بلند را از هر دو طرف (جمهوریت – و طالبان) برای نهایی سازی یک توافق‌نامۀ صلح در هفته‌های آینده، میزبانی کند.”

نشست مسکو

قراراست تا هشست روز دیگر مسکو میزبان یک نشست دربارۀ روند صلح افغانستان باشد.

مقام‌ها تأیید می‌کنند که رهبران سیاسی کشور به‌شمول رییس‌جمهور غنی و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی، نماینده‌های کشورهای چین، امریکا و پاکستان و نماینده‌گان طالبان نیز به این نشست، دعوت شده‌اند.

هدف از برگزاری این نشست، سرعت بخشیدن به روند صلح افغانستان در دوحه، گفته شده‌است.

فریدون خوزون، سخن‌گوی شورای عالی مصالحۀ ملی در این باره می‌گوید: “در این نشست، سیاسیون افغانستان دعوت شده‌اند. رییس شورای عالی مصالحۀ ملی نیز از جمله دعوت شده‌گان است اما؛ در حال رأی‌زنی است و روشن نیست که شرکت خواهد کرد یا نه؟”

اما او افزود که روسیه یکی از کشورهای مهم در روند صلح افغانستان به شمار می‌رود.

یک منبع می‌گوید که این نشست در هماهنگی با ایالات متحده، برگزار می‌شود.

ریاست‌جمهوری تاکنون در بارۀ این نشست، چیزی نگفته‌است.

خبرگزاری شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.
مرا دنبال کنید: