افغانستان

محمد محقق به شورای امنیت سازمان ملل: نسل‌کشی هزاره‌ها را به رسمیت بشناسید و عاملان آن را تحریم کنید.

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و مشاور ارشد رییس‌جمهور اشرف غنی در امور امنیتی و سیاسی می‌گوید که شورای امنیت سازمان ملل متحد با به رسمیت‌شناختن کشتار هزاره‌ها به‌عنوان نسل‌کُشی، عاملان آن را باید تحریم کند.

آقای محقق امروز «پنج‌شنبه، ۲۰ جوزا» در یک یادداشت فیس‌بوکی گفته است که شورای امنیت سازمان ملل متحد به‌خاطر جلوگیری از کشتار هزاره‌ها در افغانستان باید تدابیر پیشگیرانه اتخاذ کند.

او تأکید کرده است که هزاره‌ها در مکاتب، مساجد، زایشگاه‌ها و ورزشگاه‌ها به‌گونه‌ی بی‌رحمانی بدون هیچ توجیهی قتل‌عام می‌شوند و این قتل‌عام از مصادیق بارز جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی است.

مشاور ارشد رییس‌جمهور در امور امنیتی و سیاسی از حکومت افغانستان نیز خواسته است که در قبال کشتار هزاره‌ها اقدامات عملی و مؤثرتری روی‌دست گیرد. او در خطاب به مسئولان حکومتی تأکید کرده است: «تنها به یک اظهار همدری اکتفا نکنید.»

او همچنین خواهان نشر نتایج تحقیقات در مورد حمله‌ی مسلحانه بر مصلای عبدالعلی مزاری، «شهید وحدت ملی» در ماه حوت سال ۱۳۹۸ شده است. در این رویداد، دست‌کم ۳۲ نفر کشته و بیش از ۸۰ نفر دیگر زخمی شدند.

آقای محقق این اظهارات را در واکنش به حمله‌ی افراد مسلح به یک مرکز مؤسسه‌ی ماین‌روبی در «هلوترست» در ولایت بغلان مطرح کرده است. در این حمله ۱۰ ماین‌روب کشته و ۱۶ ماین‌روب دیگر زخمی شده‌اند.

خبرگزاری شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.
مرا دنبال کنید: