اخبار صحت افغانستان

وزارت صحت: واقعات ویروس کرونا در کشور هنوز رو به افزایش است.

داکتر وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه، امروز «یک شنبه ۲۳ جوزا» در یک نشست خبری در رابطه به وضعیت صحی و سیر ویروس کرونا در کشور معلومات داده گفت که با توجه به ارزیابی‌های وزارت صحت عامه ویروس کرونا در کشور هنوز سیر صعودی دارد.
سرپرست وزارت صحت عامه، رعایت پیام‌های وقایوی را بهترین راه برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا خوانده و از شهروندان کشور خواست با پوشیدن ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، شستن مکرر دست‌ها و خودداری از اشتراک در مکان‌های مزدحم خود را در برابر این ویروس وقایه نمایند.
داکتر مجروح، از تدابیر وزارت صحت عامه با افزایش تعداد بستر، نصب دستگاه‌های تولید اکسیجن در شفاخانه‌های قصبه‌، محمد علی جناح، شفاخانه افغان-جاپان، آموزش کارمندان صحی و فراهم سازی تجهیزات مورد نیاز در مراکز صحی یادآوری نموده تصریح کرد که وضعیت صحی کشور با حمایت قاطع رهبری دولت مدیریت می‌شود.
سرپرست وزارت صحت عامه در رابطه تلاش‌های این وزارت برای رفع کمبود اکسیجن توضیح داده افزود: ۴۵۰۰ بالون اکسیجن از کشور ایران خریداری شده و قرار است به زودی به کشور برسد. هم‌چنان کشور ازبکستان طی یک تفاهم‌نامه حدود ۳۰۰ بالون اکسیجن را روزانه به افغانستان میفرستد و نیز قرار است در ده ولایت کشور دستگاه‌های تولید آکسیجن به استثنای ولایت‌های غزنی و دایکندی که دستگاه‌های تولید آکسیجن قبلا در آنان فعال شده است نصب می‌گردد.
داکتر مجروح، با اشاره بر تطبیق واکسین کرونا، گفت که روند تطبیق این واکسین پس از یک هفته تاخیر دوباره آغاز شده است و این واکسین بر اساس اولویت بندی وزارت صحت عامه و رهنمود سازمان صحی جهان به افراد معروض به خطر(کارمندان صحی، نیروهای نظامی، معلمان، افراد بالاتر از پنجاه سال که دارای امراض مزمن اند) تطبیق می‌گردد.
سرپرست وزارت صحت عامه تاکید کرد که علاوه بر این ما از کشورهای امریکا، کانادا، دنمارک و قطر برای دریافت واکسین تقاضا کمک کردیم که وزارت خارجه کشور این موضوع را به گونه جدی تعقیب می‌کند.
او هم‌چنان مسدود کردن مراکز آموزشی، سالون‌های عروسی، حمام‌ها، کلپ‌های ورزشی و حوض‌های آب بازی را یک اقدام موثر برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در کشور عنوان کرد.
داکتر مجروح، به شهروندان کشور اطمینان داد که این وزارت تمام اهتمامات لازم را برای کنترل ویروس کرونا و عرضه خدمات صحی روی دست گرفته و هیچ‌گونه تعلل در این راستا صورت نگرفته است.

خبرگزاری شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.
مرا دنبال کنید: