افغانستانخبر برتر

زنان در بلخ برای تأمین حقوق‌شان تظاهرات کردند.

شماری از زنان در ولایت بلخ طی یک گردهمایی گفته‌اند که نگران حقوق ابتدایی‌شان به حیث انسان هستند و دولت آینده باید حقوق زنان در زمینه‌های تحصیل، کار، مشارکت سیاسی و آزادی بیان را به رسمیت بشناسند.

شماری از زنان معترض در ولایت بلخ با راه‌اندازی یک تجمع، در قطع‌نامه‌ای روز «دوشنبه، ۱۵ سنبله»، گفته‌اند که هیچ توسعه پایداری بدون زنان ممکن نیست و دولت آینده باید تعریف واضح از آن‌چه که زنان در چارچوب شریعت اسلامی می‌خوانند، ارایه کنند.

آنان افزوده‌اند: «پس از سقوط دولت قبلی، آن‌چه بیش از پیش ذهن هر زن افغانستان را آشفته کرده است، نگرانی از دست رفتن حقوق اولیه آن‌ها به‌ مثابه انسان است.»

این معترضان می‌خواهند که حق تعلیم، تحصیل و آزادی‌شان در انتخاب رشته‌ها از جانب حکومت آینده رعایت شود.

معترضان هم‌چنان تأکید کرده‌اند که در حکومت آینده باید حق آزادی آنان در کار، حق مشارکت سیاسی تا سطح رهبری، حق آزادی بیان و اجرای وظیفه از سوی زنان در نهادهای قضایی، محفوظ باشد.

این معترضان افزوده‌اند که تمام میثاق‌های بین‌المللی، به‌ویژه میثاق بین‌المللی رفع خشونت علیه زنان، میثاق مدنی – سیاسی، اعلامیه جهانی حقوق بشر و منشور سازمان ملل متحد که قبلاً افغانستان به آن پیوسته است، از سوی دولت آینده رعایت شود.

آنان تأکید کرده‌اند که حقوق و ارزش‌های مندرج در قطع‌نامه آنان و همه دستاوردهای ارزشمند دو دهه اخیر زنان در این راستا، رعایت شود.

این معترضان هم‌چنان گفته‌اند که تجمعات اعتراضی زنان در پیوند به رعایت حقوق‌شان نباید از سوی افراد وابسته به طالبان به خشونت کشیده شود. هم‌چنان گزارش شده است که طالبان برخی از خبرنگاران را که برای پوشش این تظاهرات آمده بودند، لت‌وکوب کرده‌اند.

پیش از این نیز اعتراضات مشابه در ولایت‌های هرات و کابل برگزار و در آخرین مورد اعتراض برخی از فعالان زن در کابل از سوی طالبان به خشونت کشیده شده بود.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا