افغانستانخبر برتر

خانه آزادی بیان: رسانه‌های افغانستان به‌گونه سیستماتیک توسط اداره استخبارات طالبان سانسور می‌شوند.

خانه آزادی بیان اعلام کرده است که پس از روی کارآمدن حکومت سرپرست طالبان، رسانه‌های افغانستان به شدت آسیب دیده‌اند و به‌گونه سیستماتیک از سوی اداره استخبارات طالبان سانسور می‌شوند.

خانه آزادی بیان، روز دوشنبه، ۲۷ جدی اعلام کرده است که در پی تسلط طالبان بر افغانستان شمار زیادی از رسانه‌ها بنابر فشارهای اقتصادی و سیاسی از فعالیت باز مانده و شمار دیگر نیز با محدودیت‌های فراوان رو‌به‌رو شده‌‌اند.

طبق اعلام این نهاد، «رسانه‌های افغانستان دیگر به‌گونه کامل آزاد نیستند.»
خانه آزادی بیان تصریح‌ می‌کند که رسانه‌ها و خبرنگاران افغانستان به‌گونه‌ای بی‌پیشینه زیر فشار افراد وابسته به اداره استخبارات طالبان قرار دارند و این نهاد مربوط به طالبان با شیوه‌های مختلف خبرنگاران و رسانه‌ها را سانسور می‌کنند.

این نهاد افزوده است: «اداره استخبارات طالبان، با استفاده از زور، تهدید و فشار تلاش دارد تمام رسانه‌های آزاد افغانستان را به پلتفرم تبلیغاتی خود مبدل کند که متأسفانه در این کار تا حدی موفق هم شده‌ است.»

خانه آزادی بیان می‌گوید که افرادی از اداره استخبارات طالبان به‌ شکل متواتر به اتاق‌های خبر رسانه‌های مطرح می‌روند و امر و نهی می‌کنند. آن‌ها‌ به خبرنگاران می‌گویند، «شما تحت حاکمیت ما کار می‌کنید، بنابراین چیزی که ما می‌گوییم را باید نشر کنید و‌ چیزی را که ما نمی‌خواهیم نباید نشر کنید».

به گفته این نهاد، افراد طالبان از طریق تماس‌های تلفنی خبرنگاران را تهدید به زندان و لت‌وکوب می‌کنند که این رفتارها فشار شدید روانی را بر خبرنگاران وارد کرده است و از همین رو، شماری از خبرنگاران دست از کار کشیده‌اند.

خانه آزادی بیان افغانستان، سانسور سیستماتیک و فشار روزافزون طالبان بر رسانه‌ها را محکوم کرده و ضمن تأکید بر مصونیت حق آزادی بیان به‌عنوان یکی از حقوق اساسی بشری، از رهبران طالبان خواسته‌ است که به سرکوب رسانه‌ها و آزادی بیان پایان دهند.

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که در پنج ماهه‌گی حکومت سرپرست طالبان ده‌ها خبرنگار در جریان کارشان مورد خشونت نیروهای طالبان قرار گرفته‌اند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا