افغانستانخبر برتر

توماس وِست: امیدوارم طالبان تصمیم خود درباره‌ی بستن مکاتب دخترانه را لغو کند.

توماس وِست، نماینده‌ی ویژه امریکا در امور افغانستان می‌گوید، ایالات متحده انتظار دارد که طالبان تصمیم خود مبنی بر عدم حضور دختران در مکاتب را در روزهای آینده لغو کنند.

امریکا در واکنش به این تصمیم، مذاکرات با دولت طالبان در حاشیه‌ی مجمع دوحه را لغو کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وِست که رهبری مذاکرات با طالبان را بر عهده داشت، امروز (شنبه، ۶ حمل) به این مجمع گفت: «امیدوارم که در روزهای آینده شاهد تغییر این تصمیم باشیم.»

او گفته است: «من از چرخش چهارشنبه گذشته شگفت‌زده شدم و فکر می‌کنم شما شاهد واکنش و محکومیت جهان به این موضوع بودید».

وِست افزوده است که طالبان در گفت‌وگوهای ماه‌های اخیر به کشورهای دیگر تضمین داده بودند که به دختران اجازه بازگشت به مکاتب داده می‌شود.

تصمیم طالبان درباره‌ی بستن مکاتب دخترانه، خشم بین‌المللی را برانگیخته است.

سهیل شاهین، رییس دفتر طالبان در دوحه، در پیامی به خبرگزاری فرانسه گفته است که این گروه سیاستی علیه تحصیل دختران ندارد.

شاهین گفته است که مسائلی وجود داشت که قبل از مهلت مقرر برای افتتاح مکاتب حل می‌شد، اما نشد. او برای عدم انجام این کار ابراز تأسف کرده است.

قرار بود مکاتب دخترانه پس از ماه‌ها تعطیلی هفت گذشته، روز چهارشنبه ( ۳ حمل) در سراسر کشور بازگشایی شوند؛ اما وزارت معارف طالبان در همان روز اعلام کرد که مکاتب متوسطه و لیسه دختران تا امر ثانی همچنان بسته می‌ماند.

در اطلاعیه‌ی وزارت معارف طالبان آمده است که هرگاه مطابق شریعت، رسم و رواج و فرهنگ افغانی لباس مکتب طراحی شود، آنگاه براساس حکم رهبری طالبان مکاتب دخترانه باز خواهد شد.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا