افغانستان

اوچا برای رسیدگی به زلزله‌زدگان هرات خواستار ۱۷۳ میلیون دالر شد

دفتر هماهنگ‌کننده‌ی کمک‌های بشردوستانه‌ی سازمان ملل متحد در افغانستان (اوچا) می‌گوید که نهادهای امدادرسان برای رسیدگی به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه در هرات تا ماه مارچ سال ۲۰۲۴ میلادی به حدود ۱۷۳ میلیون دالر نیاز دارند.

این نهاد امروز (پنج‌شنبه، ۲۵ عقرب) طرح بازبینی‌شده‌ی خود برای رسیدگی به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه‌ی هرات را منتشر کرده که بازه‌ زمانی بین ماه اکتوبر سال جاری و ماه مارچ سال آینده‌ی میلادی را در بر می‌گیرد.

اوچا گفته است که نهادهای امدادرسان این مقدار پول را برای رسیدگی به ۲۷۵ هزار نفری که از زمین‌لرزه‌های پیاپی در هرات متأثر شده‌اند، به‌صورت فوری نیاز دارند.

اوچا گفته است که بر اساس آخرین ارزیابی‌ها، زمین‌لرزه‌های هرات ۴۸ هزار و ۳۴۷ خانواده را در ۳۸۲ روستای ولایت هرات به‌صورت مستقیم تحت تأثیر قرار داده است که شمار افراد آن به ۲۷۵ هزار می‌رسد.

بر اساس آماری که این نهاد ارائه کرده، زمین‌لرزه‌های پیاپی به روستاهای ولسوالی‌های انجیل، کشک، زنده‌جان، گلران، گذره، غوریان، کرخ و کوهستان ولایت هرات آسیب رسانده است.

 

این نهاد گفته است که ولسوالی‌های انجیل و زنده‌جان بیشترین آسیب را در این زمین‌لرزه‌ها متحمل شده‌اند و تقریبا یک سوم کل آسیب‌دیدگان در انجیل و اکثریت خانه‌های ویران‌شده در زنده‌جان قرار دارند.

دفتر هماهنگ‌کننده‌ی کمک‌های بشردوستانه‌ی سازمان ملل متحد گفته است که با نزدیک‌شدن فصل زمستان، خانواده‌ها در مناطق زلزله‌زده به سرپناه، لباس‌های زمستانی، پتوهای گرم و لوازم گرمایشی برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض هوای سرد زمستان نیاز دارند.

 

اوچا گفته است که آنان همچنین به غذا، خدمات بهداشتی، آب آشامیدنی صحی و کمک‌های نقدی نیاز دارند.

 

این نهاد گفته است که زمین‌لرزه به مراکز صحی در هرات آسیب رسانده و نگرانی‌های را در مورد گسترش بیماری‌ها ایجاد کرده است.

 

اوچا گفته است که با تخریب مکاتب بر اثر زمین‌لرزه، زمینه برای از سرگیری آموزش کودکان نیز باید فراهم شود و خدمات مراقبتی برای گروه‌های آسیب‌پذیر، از جمله زنان، کودکان، سالمندان و افراد دارای معلولیت نیز باید ارائه شود.

 

اوچا پیش از این برای رسیدگی به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه در هرات ۹۳.۶ میلیون دالر کمک درخواست کرده بود.

 

این نهاد در مجموع برای رسیدگی به افراد آسیب‌پذیر در فصل زمستان در افغانستان ۴۰۰ میلیون دالر کمک درخواست کرده است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا