زندگی‌نامه ایندیرا گاندی، زنی که نخست وزیر هند شد.

زندگی‌نامه ایندیرا گاندی، زنی که نخست وزیر هند شد.

ایندیرا گاندی در ۱۹ نوامبر ۱۹۱۷ میلادی در الله آباد هندوستان چشم به جهان گشود. همه خانواده انتظار تولد فرزند پسر را داشتند چرا که خانواده‌های هندی در آن زمان بیشتر پسر دوست بودند و می خواستند فرزند نهرو پسر باشد، مادربزرگ ایندیرا زنی سنتی بود از جنسیت کودک ناخوشنود بود، اما همسرش موتی لعل از تولد کودک دختر خوشحال بود. خانواده نهرو نسبت به بسیاری دیگر از هندی‌ها روشن فکر بودند و هیچ تفاوتی میان دختران و پسرانشان نمی گذاشتند.

ایندیرا در خانواده ای اشراف زاده بزرگ و تربیت شد، مادرش زنی آرام و فرزانه بود که به او زبان، داستان‌ها و افسانه‌های هندی را یاد می داد. نهروها متعلق به کاست برهمن بودند که از مهمترین کاست‌های هندوهای هند بود. «موتی لعل»، پدربزرگ ایندو که سرپرست و بزرگ خاندان نهرو بود از رهبران سیاسی و وکلای الله آباد بود.

رویکرد مذهبی و سیاسی خانواده ایندیرا باعث شد تا وی از کودکی به دنیای سیاست علاقه مند شود. پدر او جواهر لعل نهرو، نخست وزیر پیشین هندوستان و رهبر استقلال این کشور در زمان استعمار انگلستان بود و ارتباط خانوادگی تنگاتنگی با «ماهتما گاندی» داشت، اما به رغم تشابه نام خانوادگی، خانواده وی هیچ نسبت قومی یا خانوادگی با «ماهتما» نداشت.

ایندیرا از دانشگاه ویسوا بهاراری در بنگال فارغ التحصیل شد و در سن ۲۱ سالگی به عنوان عضو حزب کنگره ملی هند انتخاب گردید و فعالانه در جنبش استقلال هند مشارکت کرد. او در سال ۱۹۴۲ میلادی با فیروز گاندی یک حقوقدان پارسی ازدواج کرد.

شوهرش که فقط تشابه اسمی با مهاتما گاندی داشت نیز از فعالان حزب کنگره محسوب می شد.مدتی بعد ، زن و شوهر توسط انگلیسی‌ها دستگیر شده و ۱۳ ماه را در زندان سپری می‌کنند.

در سال ۱۹۴۷ میلادی ، هند استقلالش را کسب می کند و ایندیرا که پدرش جواهر لعل نهرو نخست وزیر هند شده بود ، نقشی رسمی را در کنار پدر ایفا می کند. در سال ۱۹۵۵ میلادی ، ایندیرا عضو کمیته اجرایی حزب کنگره شده و به یک چهره سیاسی ملی تبدیل می شود و در سال ۱۹۵۹ میلادی برای مدت یک سال ایندیرا سمت دبیرکلی حزب را بر عهده می گیرد.

دوران نخست وزیری

ایندیرا گاندی که عنوان های شغلی سیاسی فراوانی چون وزارت انرژی اتمی، امور الکترونیک را در تجربه کاری خود داشت، در سال ۱۹۶۴ میلادی پس از درگذشت جواهر لعل نهرو در دولت «لعل بهادر شستری» به عنوان وزیر اطلاع رسانی و رادیو و تلویزیون منصوب می شود.

هنگامی که شستری در سال ۱۹۶۶ میلادی به طور ناگهانی فوت می کند ، ایندیرا جانشین او در مقام نخست وزیری هند می شود و سال بعد، نمایندگان حزب کنگره در پارلمان هند ایندیرا گاندی را برای یک دوره ۵ ساله به مقام نخست وزیری انتخاب می کنند.حزب کنگره به رهبری این زن پولادین در انتخابات سال ۱۹۷۱ میلادی به پیروزی خردکننده ای دست می یابد.

ایندیرا یکی از بحث برانگیز ترین زنان هند بود از تاریخ ۱۹ ژانویه ۱۹۶۶ تا ۳۱ اکتبر ۱۹۸۴، ردای سومین نخست وزیری هندوستان را بر تن داشت. در ماه‌های مه و جنوری سال ۱۹۸۴ میلادی، جنبش استقلال طلبی سیک ها در ایالت پنجاب بالا می گیرد و بیش از ۱۰۰۰ نفر از آنها به معبد زرین آمریتسار ، معبد مقدس فرقه سیک پناه می برند، اما نیروهای ارتش به معبد زرین حمله کرده و در جریان تصرف آن ۹۰ سرباز و ۷۱۲ استقلال طلب سیک کشته می شوند. پس از آن جامعه سیک‌ها در جستجوی موقعیتی برای انتقام جویی از ایندیرا گاندی بودند.

در نهایت هم سیک ها با قتل ایندیرا گاندی انتقام خود را می گیرند. ترور وی در ۳۱ اکتوبر ۱۹۸۴ به مرگ نخستین نخست وزیر زن هند منجر شد و دوران دوم نخست وزیری وی را ناتمام گذاشت.

آخرین جمله ای که توسط ایندیرا گاندی قبل از مرگ در یک جمع عمومی بیان شده بود این جمله بود:«اگر امروز بمیرم ، هر قطره خون من کشور و ملت را مستحکم‌تر خواهد کرد».