ذاکر نایک به پول‌شویی و ترویج تروریسم متهم شد

ذاکر نایک به پول‌شویی و ترویج تروریسم متهم شد

ذاکر نایک، یک واعظ مسلمان، از سوی مقام‌های قضایی هند به «پول‌شویی» و «نفرت‌پراکنی و ترویج تروریسم» متهم شده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، ذاکر نایک که خارج از هند زنده‌گی می‌کند، به طور رسمی «به کسب مجرمانه ۲۸ میلیون دالر پول نقد» متهم شده است. او که ۵۳ سال سن دارد، هم‌چنین از سوی مقامات هندی به «نفرت‌پراکنی و ترویج تروریسم» متهم شده است؛ اما ذاکر نایک این اتهامات را رد کرده است.

براساس پرونده‌ای که اداره مبارزه با جرایم مالی در هند تشکیل کرده است، سخنرانی‌های آتشین ذاکر نایک، شماری از جوانان مسلمان در هند را به فعالیت‌های خلاف قانون و تروریستی سوق داده است. بر این اساس، او از منابع مالی نامشخص و مشکوک برای فعالیت‌های خود در هند و خرید ملک برای انجام سخنرانی‌هایش استفاده کرده است.

بی‌بی‌سی افزوده است که ذاکر نایک در یک شبکه ماهواره‌ای به نام شبکه صلح که به خود او تعلق دارد، به تبلیغ نوعی از اسلام افراطی مشغول است. این شبکه تلویزیونی که در دبی مستقر است،‌ در هند اجازه فعالیت ندارد، ولی در سراسر دنیا حدود ۲۰۰ میلیون بیننده دارد. بسیاری از هواداران القاعده در جنوب آسیا گفته‌اند که از ذاکر نایک الهام گرفته‌اند.

 

فعالیت‌های ذاکر نایک زمانی مورد توجه قرار گرفت که یکی از مهاجمان به یک کافه در داکا در بنگله‌دیش به پیروی از نظرات او اعتراف کرد. در این حمله که سه سال پیش رخ داد، ۲۲ نفر کشته شدند. پس از این حمله، پولیس ضد تروریسم هند ذاکر نایک را به نفرت‌پراکنی دینی متهم کرد و او پس از آن به مالزیا رفت.