کمیسیون مستقل انتخابات به احزاب سیاسی: اصلاحات لازم در انتخابات ریاست جمهوری به وجود می‌آید

کمیسیون مستقل انتخابات به احزاب سیاسی: اصلاحات لازم در انتخابات ریاست جمهوری به وجود می‌آید

مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات در واکنش به خواست احزاب و جریان‌های سیاسی می‌گویند که اصلاحات لازم در روند انتخابات ریاست جمهوری به وجود می‌آید.

عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که دبیرخانه این کمیسیون،‌ کمیته‌ای تشکیل داده  است تا تمام چالش‌ها و مشکلات انتخابات گذشته‌ی مجلس نماینده‌گان را بررسی و برای آن راه حل پیدا کند.

آقای ابراهیمی افزود که در ساختار کمیسیون مستقل انتخابات نیز تغییرات به وجود می‌آید و هم‌چنان روند ثبت نام مجدد رأی‌دهنده‌گان به تاریخ ۲۰ جدی شروع می‌شود. عبدالعزیز ابراهیمی تصریح کرد که در فهرست رأی‌دهنده‌گان اصلاحات و در استفاده از دستگاه‌های بایومتریک هم تسهیلات لازم به وجود می‌آید.

معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات خاطر نشان کرد که آنان به خواست احزاب احترام دارند، اما تمام خواست‌های احزاب سیاسی را نمی‌توانند برآورده کنند،‌ چون کمیسیون‌شان در عمل استقلالیت دارد.

 

انتخابات با تقلب را نمی‌پذیریم

احزاب سیاسی با نشر اعلامیه‌ای هشدار داده‌اند که انتخابات توأم با تقلب را نمی‌پذیرند و هرگاه کمیسیون مستقل انتخابات و حکومت وحدت ملی پیشنهادهای آنان در مورد شفافیت انتخابات را جدی نگیرند و دست از تخلف و قانون‌شکنی برندارند، خواهان ایجاد حکومت موقت می‌شوند، حکومتی که بتواند انتخابات ریاست جمهوری را در ظرف شش ماه برگزار کند.

در این اعلامیه آمده است که در روز نام‌نویسی رأی‌دهنده‌گان تمام انگشت‌های دست باید بایومتریک شود، عکس عدسیه چشم و عکس رأی‌دهنده در فهرست رأی‌دهنده‌گان ثبت شود و هم‌چنان از دستگاه‌های بایومتریک در روز رأی‌دادن و شمارش آرا استفاده شود.

در انتخابات گذشته مجلس نماینده‌گان گرفتن عکس خانم‌های رأی‎دهنده اختیاری بود و هم‌چنان دو انگشت دست بایومتریک می‌شد.

در کنار این احزاب سیاسی خواستار نشر فوری تعداد رأی‌دهندگان مطابق فهرست به‌دست ‌آمده از نام‌نویسی روز رأی‌دهی با تفکیک مراکز و محلات رأی‌دهی از طریق وب‌سایت‌ها و رسانه‌های برقی شده است. احزاب سیاسی در بخش دیگر از خواسته‌های‌شان گفته‌اند که باید زمینه نظارت مؤثر آنان از تمام روندهای انتخاباتی فراهم شود.

 

کمیسیون توان رسیده‌گی به خواست احزاب را ندارد

شماری از نهاد‌های ناظر انتخاباتی می‌گویند که کمیسیون مستقل انتخابات توانایی برآورده ساختن خواست احزاب را ندارد.

یوسف رشید، رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه کشور یا فیفا می‌گوید، متاسفانه ما چند تجربه ناکام را در انتخابات مجلس نماینده‌گان داشتیم، بحث نام‌نویسی رأی‌دهنده‌گان است که تا هنوز ما رقم دقیق آن را نداریم،‌ کمیسیون مستقل اعلام کرده بود که بالاتر از هشت میلیون نفر نام‌نویسی شده‌اند، آیا این رقم واقعی است یا خیالی،‌ تا هنوز کمیسیون نتوانسته است این رقم را تثبیت کند.

آقای رشید افزود که روند نام‌نویسی در انتخابات گذشته عمومی نبود و بیش از دو هزار و ۵۰۰ مرکز نام‌نویسی در دور گذشته بسته مانده است. به قول آقای رشید،‌ باز شدن این مراکز در انتخابات ریاست جمهوری نیاز به وقت بیش‌تر و تأمین امنیت دارد.

یوسف رشید هم‌چنان گفت که استفاده از دستگاه‌های انگشت‌نگاری در روز انتخابات گذشته تجربه ناکام بوده است. دستگاه‌های بایومتریک در روز انتخابات به دلیل مشکلات تخنیکی در شماری از مراکز رأی‌دهی استفاده نشد.

یک بخش کلان جنجال‌های احزاب و کمیسیون مستقل انتخابات نیز روی آرای بایومتریک شده و بایومتریک نشده بود. با وجودی که کمیسیون مستقل انتخابات این آرا را اعتبار بخشید، اما احزاب می‌گویند که آرای بایومتریک نشده در نزد آنان اعتبار ندارد.

رییس فیفا گفت، ما با خواست احزاب هیچ مشکلی نداریم و تا زمانی که رأی‌دهنده‌گان وارد دستگاه‌های بایومتریک نشوند، در روز انتخابات تقلب صورت خواهد گرفت.

یوسف رشید، رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه کشور در رابطه به هشدار احزاب گفت: «اعلام حکومت موقت از سوی احزاب، خواست طفلانه است و از لحاظ حقوقی و سیاسی خواست برحق نیست. باید احزاب از حالا با شدت و قوت از موضع‌گیری‌های‌شان در رابطه به انتخابات دفاع کنند و با حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات وارد بحث شوند.»

در همین حال حبیب‌الله شینواری، مسوول برنامه‌های دیده‌بان شفافیت انتخابات کشور از خواست احزاب در رابطه به انتخابات ریاست جمهوری حمایت کرد و گفت که کمیسیون مستقل انتخابات ظرفیت لازم برای برآورده ساختن این خواست‌ها را ندارد. آقای شینواری افزود که باید در روند نام‌نویسی رأی‌دهنده‌گان از دستگاه‌های انگشت‌نگاری استفاده شود، زیرا نام‌نویسی رأی‌دهنده‌گان توسط یک سیستم، خودش دست‌آورد است.

او هم‌چنان گفت که به دلیل نبود برق، انترنت و ظرفیت لازم کارمندان کمیسیون انتخاباتی، استفاده از دستگاه‌های بایومتریک در روز انتخابات در تمام مراکز رأی‌دهی امکان‌پذیر نیست. مسوول برنامه‌های دیده‌بان شفافیت انتخابات بیان کرد که در شمارش آرا برای جلوگیری از تقلب باید از تکنولوژی استفاده شود.‌ حبیب‌الله شینواری در رابطه به هشدار احزاب گفت که احزاب سیاسی باید موضع‌شان را نرم‌تر و نظارت خود را بیش‌تر کنند.

قرار است که انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ۳۱ حمل سال آینده برگزار شود. طبق تقویم انتخاباتی، نام‌نویسی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، روز شنبه آینده، (اول جدی) آغاز می‌شود.

انتخابات مجلس نماینده‌گان به تاریخ ۲۸ و ۲۹ میزان سال روان برگزار شد. شماری از احزاب سیاسی و نهاد‌های ناظر با وجود حضور گسترده‌ی مردم در پای صندوق‌های رأی، این روند را چندان موفق نمی‌خوانند.