والی فاریاب: ده‌ها خانواده خارجی گروه داعش در فاریاب جابه‌جا شده‌اند

والی فاریاب: ده‌ها خانواده خارجی گروه داعش در فاریاب جابه‌جا شده‌اند

نقیب‌الله فایق، والی فاریاب می‌گوید که در این اواخر ده‌ها خارجی عضو گروه داعش در چند ولسوالی این ولایت جابه‌جا شده‌اند.

آقای فایق که روز سه‌شنبه، هفتم عقرب در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، گفت که ده‌ها خانواده خارجی از ولسوالی درزاب ولایت جوزجان و ولایت غور در دو روز اخیر به ولسوالی المار ولایت فاریاب آمده‌اند. او شمار خانواده‌های خارجی مستقر در ولسوالی المار فاریاب را ۳۰ تا ۴۰ خانواده گفت.

طبق معلومات والی فاریاب، در حال حاضر پسر طاهر یولداش در یکی از روستاهای المار همراه با خانواده‌اش زنده‌گی می‌کند. طاهر یولداش، رهبر حرکت اسلامی اوزبیکستان بود که افراد تحت امرش در کنار طالبان و شبکه القاعده در افغانستان می‌جنگیدند.

نقیب‌الله فایق تصریح کرد که حضور شهروندان خارجی در فاریاب از جمله ولسوالی‌های المار، کوهستان و پشتو‌ن‌کوت افزایش یافته است. او از افزایش حضور جنگ‌جویان خارجی در ولایت فاریاب ابراز نگرانی کرد و گفت که حضور این افراد سبب تشدید جنگ شده است.

والی فاریاب توضیح داد که منظور از «اتباع خارجی» که در کنار گروه طالبان می‌جنگند، اعضای گروه داعش هستند.

او هم‌چنان گفت که جنگ‌جویان خارجی مسوول تلفات غیرنظامیان، کشتار کودکان و زنان هستند.

طبق معلومات نقیب‌الله فایق، جنگ‌جویان خارجی تاکتیک جنگی گروه طالبان را به پیش می‌برد. هم‌چنان مسوولیت ساخت ماین‌ها، تک‌تیراندازی طبق گفته والی فاریاب بر عهده جنگ‌جویان خارجی هستند که در کنار گروه طالبان می‌جنگند.

 والی فاریاب از جانب دیگر تأکید کرد که نیروهای امنیتی برای مقابله با هر نوع تهدید طالبان و گروه داعش آماده‌اند و اتباع خارجی را مورد هدف قرار خواهد داد.

چندی پیش عبدالقادر آشنا، والی سرپل نیز در صحبت با روزنامه ۸صبح گفته بود که ۴۰ خانواده خارجی عضو گروه داعش از ولایت غور به ولسوالی کوهستانات سرپل آمده‌اند.