ملا عبدالغنی برادر کیست؟

ملا عبدالغنی برادر کیست؟

امروز نمایندگان آمریکا و گروه طالبان توافقنامه صلح را در دوحه پایتخت قطر امضا می‌کنند. در مراسم امضای این توافقنامه مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان و نمایندگان سی کشور و سازمان‌های حضور دارند. این توافقنامه به دنبال هفت روز 'کاهش خشونت' و هجده ماه مذاکرات فشرده میان آمریکایی‌ها و طالبان امضا می‌شود. دولت افغانستان به این نشست دعوت نشده. انتظار می‌رود این توافقنامه زمینه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، برقراری آتش‌بس و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی را فراهم کند. 

ملا عبدالغنی برادر کیست؟

براساس منابع اطلاعاتی، ملا عبدالغنی برادر در سال 1968 میلادی در ولسوالی دهراود ولایت ارزگان افغانستان متولد شد. او از قوم پشتون و قبیله پوپلزایی می باشد.

ملا عبدالغنی به «ملا برادر» مشهور است، او در مدارس پاکستان درس دینی را خوانده است. ملا عبدالغنی برادر یکی از چهار نفری است که در سال 1994 میلادی گروه طالبان را به رهبری ملا محمد عمر بنیانگذاری کرد.

او در زمان حکومت طالبان در افغانستان به عنوان معاون وزیر دفاع، فرمانده قول اردو و والی نیمروز کار کرد. او از سوی پیروان گروه طالبان به عنوان مغز متفکر این گروه یاد می شود.

با حملات نیروهای ناتو در سال 2001 در افغانستان طالبان هم در این کشور سقوط کرد. ملا عبدالغنی برادر به پاکستان رفت و رهبری شورای کویته طالبان را به عهده گرفت.

ملا عبدالغنی برادر در سال 2010 در شهر کراچی پاکستان بازداشت شد و زندانی گردید وی در ماه اکتوبر ۲۰۱۸ از زندان آزاد شد.

منبع: العربیه