شمار کشته‌شدگان اعتراض‌های خونین عراق در یک ماه به ۲۳۱ نفر رسید.

شمار کشته‌شدگان اعتراض‌های خونین عراق در یک ماه به ۲۳۱ نفر رسید.

هزاران تن از معترضان عراقی به رغم سرکوب شدید دولتی بار دیگر در میدان تحریر در مرکز بغداد راهپیمایی کردند.

روز یکشنبه ۵ عقرب، چندین تن از راهپیمایان روی پل الجمهوریه که به منطقه سبز، مقر ساختمان‌های حکومتی منتهی می‌شود، با نیروهای پلیس که سعی در متفرق کردن آنها داشتند، درگیر شدند. در تصاویر مربوط به این صحنه‌ها، جوانان معترض در حالی که پرچم عراق را در دست دارند و نیز مأموران در حال پرتاب گاز اشک‌آور دیده می‌شوند.

براساس گزارش یورونیوز تظاهرکنندگان در روز یکشنبه نسبت به روزهای پیش، به منطقه سبز بسیار نزدیک‌تر شده بودند. اما در همان زمان با واکنش شدید مأموران روبرو شده و حوالی بعدازظهر به دلیل شلیک شدید گلوله‌های گاز اشک‌آور، مجبور به عقب‌نشینی شدند. مأموران پلیس روز یکشنبه در جریان حفاظت از منطقه سبز، این بار گاز اشک‌آور را نه در هوا، بلکه مستقیم به سوی معترضان شلیک کردند. در آن حال گروهی از راهپیمایان به دلیل تراکم شدید گاز اشک‌آور در چهار گوشه میدان تحریر، مجبور به عقب‌نشینی و ترک محل شدند.

به گفته منابع بیمارستانی و مقام‌های امنیتی دست کم ۷۷ نفر در جریان راهپیمایی روز یکشنبه در بغداد مجروح شدند.

روز یکشنبه راهپیمایان در بغداد همچنان از روش‌های ابتکاری برای مقابله با یورش پلیس استفاده می‌کردند. یکی از شهروندان یک دیش ماهواره را مانند سپر جلو خود گرفته و برخی دیگر نیز همچون روزهای قبل با وانت‌بارهای سه‌چرخه که در عراق به آن «توک‌توک» می‌گویند، مجروحان را به سمت آمبولانس‌ها حمل می‌کردند.

تازه‌ترین آمار قربانیان

در جریان موج دوم اعتراض‌ها علیه سیاست‌های دولت عراق، تنها در دو روز جمعه و شنبه دست کم ۷۴ نفر از شهروندان معترض کشته و صدها تن دیگر مجروح شدند. قربانیان به دست نیروهای پلیس و مأموران ضد تروریسم و نیز برخی اعضای گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمله قرار گرفته‌اند.