وزارت تجارت: ارزش صادرات افغانستان تا دو سال آینده به دو میلیارد دالر خواهد رسید

وزارت تجارت: ارزش صادرات افغانستان تا دو سال آینده به دو میلیارد دالر خواهد رسید

وزارت صنعت و تجارت اعلام کرد که ارزش صادرات کشور در سال مالی ۱۳۹۸ خورشیدی به یک میلیارد دالر رسیده و این رقم در سال مالی ۱۳۹۹ به ۱.۵ میلیارد و در سال مالی ۱۴۰۰ نیز به دو میلیارد دالر خواهد رسید.

عبدالکریم ملکیار، معین تجارت وزارت صنعت و تجارت که امروز (شنبه، ۳ حوت) در برنامه‌ی «حساب‌دهی دولت به ملت» صحبت می‌کرد، همچنان گفت که رشد اقتصادی افغانستان در سال مالی ۱۳۹۹ خورشیدی به بیش از سه درصد خواهد رسید. رشد اقتصادی کشور دو سال پیش ۲.۷ درصد بود و در جریان سال گذشته مالی به ۲.۹ درصد رسیده است.

آقای ملکیار افزود که از آغاز فعالیت برنامه دهلیز هوایی تا کنون نزدیک به ۱۲ هزار تُن کالا به ارزش ۲۸۰ میلیون دالر به کشورهای مختلف صادر شده است. به گفته‌ی او، این مقدار کالا طی بیش از یک هزار پرواز به کشورهای خارج صادر شده است.

او در عین حال گفت که بازرگانان کشور در حال حاضر می‌توانند کالاهای‌شان را از طریق راه زمینی لاجورد به ترکیه و اروپا، از بندر آبی چابهار به هند و از طریق خط آهن از بندر حیرتان به چین صادر کنند.

معین تجارت وزارت صنعت و تجارت که فعالیت‌های یک سال گذشته‌ی این وزارت را تشریح می‌کرد، گفت که در جریان سال مالی ۱۳۹۸ خورشیدی بیش از ۱۷ نمایشگاه بین‌المللی و هشت نمایشگاه داخلی برگزار شده است. 

آقای ملکیار گفت که برگزاری این نمایشگاه‌ها در معرفی فراورده‌های افغانستان اهمیت ویژه داشته و قرار است در جریان سال مالی ۱۳۹۹ خورشیدی نیز شمار نمایشگاه‌های بین‌المللی به ۲۰ مورد افزایش یابد.

معین وزارت صنعت و تجارت تأکید کرد که برای جذب سرمایه‌گذاری‌ها و بالابردن تولیدات، به توزیع زمین در پارک‌های صنعتی اولویت داده شده و در این زمینه پیشرفت‌های مهم صورت گرفته است.

به گفته‌ی او، تا کنون ۱۷۵ شرکت، سند زمین را در پارک‌های صنعتی به‌دست آورده‌اند و ۵۰ شرکت دیگر منتظر تأییدی اسناد زمین‌های‌شان از سوی شورای عالی اقتصادی می‌باشند.