میلیاردر اسپانیایی به خاطر قاچاق نقاشی پیکاسو ۵۲ میلیون یورو جریمه شد

میلیاردر اسپانیایی به خاطر قاچاق نقاشی پیکاسو ۵۲ میلیون یورو جریمه شد

یک میلیاردر اسپانیایی که ۸۳ سال دارد، به اتهام تلاش به قاچاق یک تابلوی نقاشی پیکاسو به جریمه گزاف نقدی و ۱۸ ماه حبس محکوم شد. مقام های اسپانیایی این نقاشی را به خزانه ملی سپردند و بر نگهداری آن در اسپانیا پافشاری کردند.

یک میلیاردر اسپانیایی که آثار هنری را گردآوری می کند، روز پنج شنبه به اتهام تلاش برای قاچاق یکی از نقاشی های پابلو پیکاسو به خارج بدون اجازه رسمی، به ۱۸ ماه حبس و پرداخت ۵۲ میلیون یورو (۵۸ میلیون دالر) محکوم شد.

یک محکمه در اسپانیا به این نتیجه رسید که جیم بوتین، میلیاردر ۸۳ ساله و رئیس سابق بانک اسپانیایی «Bankinter» سعی کرده است تابلویی  به نام «سر یک زن جوان» را به طور غیرقانونی از این کشور خارج کند.  

احتمال نمی رود که بوتین دوره زندانش را واقعا سپری کند. چرا که سن او بالا است و سوء سابقه نداشته است.

این نقاشی که اسپانیا آن را به «دلایل فرهنگی غیرقابل صدور به خارج» اعلام کرده است، در سال ۱۹۰۶ تولید شده و ارزش آن به ۲۶ میلیون یورو می رسد. به این ترتیب مبلغ جریمه دو برابر ارزش برآورد شده این اثر نقاشی است.

بوتین این نقاشی را در سال ۱۹۷۷ در لندن خریده است. مقام های گمرک این نقاشی را در سال ۲۰۱۵ از کشتی تفریحی او در جزیره فرانسوی کُرس پیدا کرده و ضبط کردند.

وکیلان این میلیاردر اسپانیایی می گویند که صادر کردن این نقاشی نباید ممنوع باشد، چون در خارج خریده شده و در یک قایق با بیرق بریتانیا نگهداری می شده است. محکمه عالی مادرید که روز پنجشنبه این حکم را اعلام کرد، گفت که به بوتین در شرکت بریتانیایی تجارت آثار هنری «کریستیز» گفته شده بود که برای فروش این نقاشی در یکی از حراج های لندن به مجوز رسمی نیاز دارد.

مقام های این محکمه گفتند که بوتین این نقاشی را به بندر والنسیا برده و به کاپیتان کشتی تفریحی دستور داده که «آن را از چشم مقام های رسمی پنهان کند». میلیاردر اسپانیایی این اتهامات را رد کرد و گفت که این نقاشی را برای حفظ امنیت آن به سویس می برده است.

در حال حاضر این نقاشی در یکی از موزیم های مادرید، پایتخت اسپانیا به نمایش گذاشته شده است. در این تابلو یک زن با موهای بلند سیاه در برابر یک پس زمینه خاکی رنگ دیده می شود.