مؤسسه "سروم" هند: واکسین کرونا را تا سه هفته دیگر تولید می‌کنیم.

مؤسسه "سروم" هند: واکسین کرونا را تا سه هفته دیگر تولید می‌کنیم.

مؤسسه "سروم" اعلام کرد، قصد دارد تولید انبوه واکسین کرونای ساخت دانشگاه آکسفورد را دو تا سه هفته دیگر آغاز کرده و در صورت مثبت بودن آزمایش‌های بالینی بر روی انسان در ماه اکتوبر آن را به بازار عرضه کند.

انستیتوی "سروم " (Serum) هند که در تولید واکسین و دارو فعال است روز یکشنبه هفتم ثور (۲۶ اپریل) اعلام کرد، دو تا سه هفته دیگر تولید انبوه واکسین بیماری "کووید ۱۹" که توسط دانشگاه آکسفورد ساخته شده را آغاز خواهد کرد.
به گزارش "بیزنس استاندارد"، این مؤسسه ابراز امیدواری کرده در صورت موفقیت‌آمیز بودن آزمایش‌های بالینی این واکسین بر روی انسان بتواند آن را در ماه اکتوبر سال جاری وارد بازار کند.
شرکت "سروم" که در شهر "پونه" هند واقع است به عنوان یکی از هفت شرکتی که در کل جهان در تولید واکسین فعال است با دانشگاه آکسفورد در تولید انبوه واکسین ویروس کرونا همکاری می‌کند.

آدار پوناوالا، مدیر اجرایی مؤسسه "سروم" می‌گوید، تیم آن‌ها با تیم داکتر آدریان هیل از دانشگاه آکسفورد همکاری نزدیک دارد. او ابراز امیدواری کرد که پس از شروع تولید این واکسین، تولید این محصول در شش ماه نخست به پنج میلیون و سپس به ۱۰ میلیون دوز در ماه برسد.

او یادآوری کرد که این مؤسسه پیش از این هم با دانشگاه آکسفورد در پروژه تولید واکسین مالاریا همکاری کرده و به طور قطع می‌تواند بگوید که آن‌ها "از بهترین دانشمندان" دنیا هستند.
پوناوالا ادامه داد: »ما امیدواریم که این واکسین در ماه‌های سپتمبر ـ اکتوبر به بازار برسد؛ البته تنها در صورتی که کارآزمایی بالینی موفق بوده و واکسین واجد ایمنی لازم باشد و از اثربخشی آن اطمینان حاصل شود.«

به گفته او، در هند آزمایش‌‌های بالینی این واکسین احتمالا پس از دو تا سه هفته دیگر آغاز خواهد شد.
پوناوالا گفت، این شرکت به مسئولیت خود برای این‌که در وقت صرفه‌جویی شود، این ریسک را پذیرفته و تصمیم گرفته که تولید انبوه واکسین همزمان با آزمایش‌ها پیش برود تا به محض موفقیت‌آمیز بودن آزمایش‌ها توزیع واکسین شروع شود.
به گفته او، شرکت "سروم" با شورای پژوهش‌های طبی هند تماس منظم دارد تا از کیفیت این محصول اطمینان حاصل شود. همچنین این شرکت قصد ثبت اختراع خود برای برخورداری از حق امتیاز انحصاری آن را ندارد تا واکسین نه تنها در هند بلکه در سایر نقاط جهان جهت تولید و فروش در دسترس باشد.
مدیر اجرایی انستیتوی "سروم" از سایر شرکت‌های تولید واکسین خواسته است، از ثبت حق امتیاز انحصاری محصول خود خودداری کنند تا سایر تولید‌کنندگان جهان نیز بر اساس تفاهم تجاری بتوانند در مدتی کوتاه میلیاردها دوز واکسین کرونا را تولید کنند.