ارگ: طالبان متعهد به صلح نیستند

ارگ: طالبان متعهد به صلح نیستند

۸صبح کابل: هیأت مذاکره‌کننده صلح حکومت پس از سفر سه‌روزه به امارات متحده عربی، بدون کدام نشستی با نماینده‌گان گروه طالبان به کابل برگشتند. ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای در واکنش به امتناع طالبان از دیدار با نماینده‌گان حکومت، گفته است که طالبان خیر منطقه را نمی‌خواهند و متعهد به صلح نیستند.

در خبرنامه ارگ که شام روز پنج‌شنبه بیست‌ونهم قوس نشر شد، آمده است: « طالبان با این که کار خلاف توقع انجام دادند و خواست برحق مردم افغانستان و جامعه جهانی را رد کردند، نشان دادند که آنان خیر منطقه را نمی‌‌خواهند، متعهد به صلح نیستند و تداوم جنگ را می‌خواهند، که این کار برای طالبان یک شکست سیاسی است.»

در این خبرنامه گفته شده است که نماینده‌گان عربستان سعودی، امارات متحده عربی و امریکا از این اقدام گروه طالبان ابراز تأسف کرده‌اند. به نقل از خبرنامه، نماینده‌گان کشورهای اشتراک‌کننده در نشست ابوظبی گفته‌اند که در آینده نقش مثبتی را در زمینه صلح افغانستان بازی می‌کنند.

 خبرنامه ارگ ریاست جمهوری افزوده است: «از این تصمیم طالبان که برای مذاکرات حاضر نشدند، عناصر مربوط به طالبان که خواستار صلح هستند، نمی‌توانند از مسوولیت شانه خالی کنند.»

با این حال، تأکید شده است که حکومت افغانستان با وجود امتناع طالبان از گفت‌وگو، پروسه صلح را کنار نمی‌گذارد، بلکه برنامه‌ها و تلایش را ادامه می‌دهد. همچنان گفته شده است که قوای مسلح افغانستان برای حفاظت از خاک و مردم همیشه آماده هستند.

گروه طالبان نیز با نشر خبرنامه گفته است که هیأت «اداره کابل» نیز برای اشتراک در دومین روز نشست ابوظبی، آمده بودند و می‌خواستند که در این نشست شرکت کنند اما آن‌ها با حضور نماینده‌گان حکومت افغانستان مخالف کردند.

نشست سه روزه ابوظبی میان نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان روز پنج‌شنبه پایان یافت. در این نشست نماینده‌گان  عربستان سعودی، پاکستان و امارات متحده عربی نیز حضور داشتند.

هیأت مذاکره‌کننده افغانستان به رهبری سلام رحیمی نیز برای آن‌چه ارگ ریاست جمهوری از آن به عنوان آغاز گفت‌وگوهای « قریب‌الوقوع» با طالبان خوانده بود، به امارات متحده عربی سفر کردند. اما نماینده‌گان طالبان با حضور آنان در این نشست مخالفت کردند.