آیا امواج مخابراتی واقعا برای سلامت انسان مضر است؟

آیا امواج مخابراتی واقعا برای سلامت انسان مضر است؟

از نخستین‌ روزهای استفاده از تلفن‌های همراه، همیشه بسیاری از دانشمندان نسبت به آسیب‌های پنهان آن هشدار داده‌اند.

نحوه تاثیر تابش‌های الکترومغناطیسی روی مردم و محیط‌ ‌زیست، موضوعی است که در محاصره انواع اطلاعات نادرست و سوء‌برداشت‌های عجیب و غریب است. به عقیده بسیاری، تلفن‌های همراه به دلیل انرژی امواج با فرکانس‌های رادیویی که برای برقراری ارتباط با آنتن‌های مخابراتی از آن استفاده می‌کنند، می‌توانند به بدن شخص آسیب برسانند.

 حتی گفته می‌شود که این تابش‌های الکترومغناطیس می‌توانند به حجرات نفوذ کنند و با آسیب رساندن به آن، موجب افزایش خطر ابتلا به تومور مغزی شوند. هرچند پژوهشگران هنوز موفق به کشف ارتباط ثابت‌ شده‌ای بین تلفن همراه و آسیب‌های مغزی نشده‌اند. 

شایعات زیادی در مورد آسیب‌های ناشی از تابش‌های الکترومغناطیس و دستگاه‌های مخابراتی وجود دارد و احتمالا یکی از بحث‌برانگیزترین این شایعات به آنتن‌هایی مربوط می‌شود که عموما روی آنتن‌های مخابراتی نصب می‌شوند.

شواهد ضد و نقیضی که در این خصوص وجود دارد، بسیاری بر این عقیده‌اند که آنتن‌های مخابراتی تاثیر منفی روی سلامتی انسان دارند. نتیجه برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهد با وجود اندک بودن توان تابش‌های الکترومغناطیس ناشی از آنتن‌های آنتن‌های مخابراتی، قرار گرفتن در معرض این تابش‌ها، می‌تواند به‌مرور تاثیرات منفی روی فرد بگذارد. تعداد اندکی از پژوهشگران نیز حتی بحث را به آنجا کشاندند که علنا اعلام کردند که آنتن‌های ارتباطات مخابراتی سرطان‌زا هستند. اما چیزی که واضح است، اینکه هنوز شواهد و مدارک قانع‌کننده ای برای باور به این فرضیه وجود ندارد.

پژوهشگران هنوز موفق به کشف ارتباط ثابت‌ شده‌ای بین تلفن همراه و آسیب‌های مغزی نشده‌اند

 ممکن است شنیده باشید که فردی اگر از آنتن‌های مخابراتی دور باشد، به‌هیچ‌وجه در معرض تابش‌ها قرار نمی‌گیرد. اما واقعیت چیست؟ آیا امواج ناشی از آنتن آنتن‌های مخابراتی و موبایل برای سلامتی انسان مضرند؟ آیا تابش‌های الکترومغناطیس و امواج رادیویی، سرطان‌زا هستند؟

 برخی دستگاه‌های اطراف ما دائما تابش‌های الکترومغناطیس تولید می‌کنند که خود ما نیز همواره در معرض این تابش‌ها قرار می‌گیریم که امواج ناشی از آنتن‌های مخابراتی و روترهای وای‌فای از این جمله می باشد. به عنوان مثال، تنها در کابل، بیش هزار آنتن مخابراتی نصب شده است که فقط نیمی از آنها آنتن‌های موبایل هستند و باقی آن ها مربوط پخش رادیو و تلویزیون آنالوگ و دیجیتال، و نهادهای امنیتی و ملکی است. 

 گفته می‌شود که انرژی امواج با فرکانس رادیویی تلفن همراه، تاثیر منفی موقتی روی ناباروری مردان دارد، چرا که این امواج باعث افزایش دمای اسپرماتوزوئید ذخیره شده در بیضه‌ها می‌شود. اما این موضوع هنوز به خوبی ثابت نشده است و حتی به نظر می‌رسد که چنین ادعاهایی اکثر توسط فعالان ضد موبایل مطرح می‌شود و در جامعه علمی بحث پذیرفته شده‌ای محسوب نمی‌شوند.

ولی اینکه این امواج خطر افزایش تومورهای مغزی را افزایش دهد، از نظر علمی قابل اثبات نیست و به همین دلیل، از سال ۲۰۱۲ میلادی، مرکز جهانی تحقیقات سرطان (Centre International de Recherche sur le Cancer) وابسته به سازمان جهانی بهداشت، امواج با فرکانس رادیویی را در در دسته عوامل «احتمالا سرطان‌زا» قرار داده است.

 اگر به ‌صورت صحیح از تلفن همراه خود استفاده کنید، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. اگر چیزی از این موارد نمی‌دانید، نگران نباشید.

سازمان بهداشت ایالت کالیفرنیا (که احتمالا از اولین سازمان‌های دولتی دنیا است که خطرات ناشی از تلفن‌های همراه را واقعا جدی گرفته است) به مردم این ایالت به‌خصوص کودکان، توصیه کرد که تا حد ممکن از گوشی‌های تلفن همراه دوری کنند. سازمان بهداشت ایالت کالیفرنیا علاوه بر این، دستورالعمل‌هایی در مورد چگونگی کاهش مواجهه با انرژی امواج با فرکانس‌های رادیویی منتشر کرد. از جمله این دستورالعمل‌ها که می‌توان به آن اشاره کرد:

·       دور نگه داشتن تلفن‌های همراه از بدن

·       هنگام خواب گوشی‌ها را در اطراف یا نزدیک به محل خواب خود قرار ندهید

·       عدم استفاده از هدست در زمانی که مکالمه‌ای برقرار نیست

·       زمانی که سیگنال‌های رادیویی ضعیف‌اند از تلفن‌های همراه استفاده نکنید.

دانشمندان چند کشور اروپایی، در سال ۲۰۰۹، از هزاران کاربر تلفن همراه درخواست کردند که در بررسی‌های آنها شرکت کنند. بررسی‌هایی که به‌مدت ۲۰ تا ۳۰ سال آینده پیگیری می‌شوند و گفته‌ می‌شود که بیش از نیم میلیون نفر از سراسر اروپا در آن شرکت دارند.

علاوه بر این، دانشمندانی از بیش از ۴۰ کشور جهان در سال ۲۰۱۵، نامه سرگشاده‌ای را به سازمان ملل نوشتند و در آن اعلام کردند که تابش‌ها و فرکانس‌های رادیویی تلفن همراه به‌ روش‌های مختلفی نه تنها به انسان بلکه به حیوانات و گیاهان نیز آسیب وارد می‌کند. دانشمندان توصیه کردند که افراد بیشتری (مخصوصا کودکان و زنان باردار) آموزش‌های لازم برای مقابله با اثرات نامطلوب تلفن همراه را ببینند و مردم کمتری در معرض سطوح بالای تابش‌های (مانند زندگی در مجاورت آنتن‌های مخابراتی) قرار گیرند.

به‌نظر نمی‌رسد که هم‌اکنون، پژوهشی در دست باشد که با قطعیت کامل، خطر امواج با فرکانس‌ رادیویی را به اثبات برساند. اما همان‌طور که دانشمندان فعال در حوزه تابش‌های الکترومغناطیسی، می‌گویند، استفاده کم‌تر از تلفن‌های همراه نمی‌تواند ضرری داشته باشد. در مقابل، حتی با توجه به‌بررسی‌های گذشته، قرار گرفتن زیاد در معرض تلفن همراه و نمایشگرهای مختلف (لپ‌تاپ و تبلت و دیگر دستگا‌ه‌های هوشمند)، می‌تواند علاوه بر تاثیرات منفی روی سلامت جسمی، برای سلامت روحی و روانی فرد هم مضر باشد. بنابراین، برای داشتن پاسخ قانع‌کننده‌تر، باید منتظر نتایج پژوهش‌های جامعی مانند پروژه کاسموس باشیم.