افغانستان خبر برتر

مشاور امنیت ملی: مراحل بعدی مذاکرات صلح باید در داخل افغانستان به پیش‌ برده شود.

مشاور امنیت ملی رییس جمهور غنی پیشنهاد کرده است که مراحل باقی‌مانده مذاکرات بین هیأت‌های جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در داخل کشور به پیش‌ برده شود.

حمدالله محب روز «شنبه، ۲۲ قوس» در یک رشته توییتی نوشته است که دولت ترجیح خاصی در مورد مکان مذاکرات در داخل کشور ندارد و آماده است که در هر منطقه‌ای که طالبان پیشنهاد کنند، به‌شمول ساخت تأسیسات آماده‌گی لازم را بگیرد و گفت‌وگوها را به پیش ببرد.

محب افزوده است که با پیش‌برد مذاکرات در داخل کشور ساحه امنیتی ویژه و قابل اعتماد برای همه و زمینه نظارت و اعمال ملکیت برای مردم در روند صلح فراهم می‌شود.

مشاور امنیت ملی تأکید کرده است که با پیش‌برد مذاکرات در داخل کشور، مذاکره‌کننده‌گان از خواست‌ها و مطالبات مردم بهتر آگاه می‌شوند و از مصارف اضافی جلوگیری خواهد شد.

حمدالله محب می‌افزاید که برای افغان‌ها مهم است که مراحل جاری مذاکرات در داخل افغانستان به پیش برده شود و به این ترتیب صلح به جای شرایط خارجی‌ها از واقعیت جامعه افغان‌ها متاثر شود و دایمی و سراسری باشد.

به گفته محب، صلح در بیرون از کشور، صلح‌کننده‌گان را از شرایط خارجی متاثر می‌کنند و تجربه‌ها نشان می‌دهد که این‌گونه آشتی منافع افغان‌ها را تأمین نمی‌کند.

گروه طالبان واکنش رسمی به این پیشنهاد نداده است.

مذاکرات بین‌الافغانی در دوحه، پایتخت قطر از ۲۲ سنبله آغاز شد و تاکنون جریان دارد.

دو طرف ماه‌ها روی تهیه کارشیوه پیش‌برد مذاکرات کار کردند و سرانجام با تسهیل کشور میزبان در مورد کارشیوه ۲۱ ماده‌ای به توافق رسیدند.

گزارش شده است که قرار است مذاکرات برای مدت سه هفته متوقف شود.

تصمیم‌گیری در این مورد در نشست روز آینده دو هیأت موکل شده است.

خبرگزاری شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.
مرا دنبال کنید:

نوشته های مرتبط