جهان شاهد

مونولیت چیست؟

مونولیت یا monolith اصطلاحی بوده که با ظاهر شدن ستون‌های فلزی مرموز در سراسر دنیا، بر سر زبان‌ها افتاده است؛ اما مونولیت چیست و ماجرای کشف این ستون‌ها چه ارتباطی به هم دارد؟

اولین مونولیت/monolith در ۱۸ نوامبر گذشته، در بیابان‌های جنوب شرقی یوتا آمریکا پیدا شد؛ اتفاقی که سر و صدای زیادی به پا کرد و باعث شد تا بسیاری از مخاطبان برای اولین بار با این کلمه آشنا شوند. در ادامه با ما همراه باشید ماجرای ظاهر و ناپدید شدن مونولیت‌های مرموز و ناشناخته در سراسر نقاط دنیا را که از اواسط نوامبر گذشته شروع شده، بررسی کنیم.

پس از ستون فلزی مرموز یوتا، در ایالت‌های کالیفرنیا و نوادا آمریکا ستون‌های دیگری کشف شدند و بعد از پیدا شدن سازه‌ای مشابه در کشور رومانی، چند روز پیش خبر رسید که در نزدیکی یکی از سواحل بریتانیا، ستون دیگری پیدا شده است. همان‌طور که می‌دانیم، هیچ اطلاع قبلی یا هشداری در مورد پیدا یا ناپدید شدن این ستون‌ها وجود ندارد و خبرهای مربوط به این اتفاق‌ها ناگهان منتشر می‌شوند.

طبق تعریف دیکشنری کالینز، کلمه مونولیت به معنی تکه سنگی بسیار بزرگ و مرتفع بوده که در زمان‌های قدیم، در محلی مشخص قرار داده شده است. بنای تاریخی استون هنج (Stonehenge) بریتانیا به عنوان معروف‌ترین مجموعه از مونولیت‌ها شناخته می‌شود و نمونه‌های دیگری از این پدیده در سراسر جهان وجود دارد.

اولین ستون فلزی مرموز این ماجرا (تصویر بالا)، هنگامی که گروهی از محققان سوار بر یک هلیکوپتر مشغول سرشماری گوسفندهای وحشی بیابان‌های جنوب شرقی ایالت یوتا آمریکا بودند، پیدا شد؛ این افراد بلافاصله پس از دیدن جسم مورد نظر هلیکوپتر را به زمین نشانده و اولین تصاویر و ویدیوهای موجود از ستون یوتا را تهیه کردند.

در حالی که نظریه‌های مختلفی در مورد ساخت و کار گذاشتن این ستون در بیابان‌های دور افتاده ایالات متحده مطرح می‌شد، در ۲۷ نوامبر خبر رسید که ستون یوتا به همان شکلی که ناگهان ظاهر شده بود، ناپدید شده است. هم‌زمان با این اتفاق، یک سازه فلزی مشابه با طول سه متر و به شکل مثلث، در آن سر دنیا، در کشور رومانی کشف شد.

این سازه (عکس بالا) در نزدیکی قلعه پتروداوا داسیان (Petrodava Dacian) که به عنوان یکی از معروف‌ترین آثار تاریخی این کشور شناخته می‌شود، پیدا شده بود و همانند مونولیت یوتا، چند روز پس از این اتفاق خبر رسیده که ستون رومانی هم به سرقت رفته است.

کمی بعد موردی دیگر از سریال مونولیت‌ها در جنوب ایالت کالیفرنیا آمریکا، بر فراز یک مسیر کوهستانی پیدا شد و همان‌طور که انتظار می‌رود، در مدتی کوتاه خبر رسید که ستون مورد نظر هم دیگر در محل ابتدایی‌اش نیست.

در اولین هفته دسامبر جاری ستون فلزی مرموز بعدی در جزیره وایت (Isle of Wight) در جنوب انگلستان کشف شد مجددا اخبار این ماجرا را داغ کرد. در مقاله‌ای قبلی که در رابطه با این ماجرا منتشر کردیم، لیستی از زمان‌بندی کشف مونولیت‌های مختلف سراسر جهان وجود دارد که به ستون جزیره وایت ختم نمی‌شود. علاوه بر این سازه، مشاهده شده که ستون‌های دیگری در ایالت نوادا آمریکا و کشورهای هلند و کلمبیا ظاهر شده‌اند و همچنین، عده‌ای از مخاطبان برای جلب‌توجه و اهداف تبلیغاتی گوناگون، ستون‌های مشابهی را ساخته و در نزدیکی کسب و کار یا محل زندگی خود قرار داده‌اند.

با اینکه تاکنون مونولیت‌ها به موجودات فضایی، هنرمندان ناشناس، گروه‌های رادیکال و افراد و سازمان‌های مختلف ارتباط داده شده‌اند، مجموعه‌ای ناشناس به نام «مشهورترین هنرمند جهان» (The Most Famous Artist) خود را به عنوان سازنده ستون‌های یوتا و کالیفرنیا معرفی کرده و سه سازه مشابه را در وب‌سایتش با قیمت ۴۵ هزار دلار به فروش گذاشته است.

وقتی که در مورد ماجرای مونولیت جزیره وایت از مسئولان مجموعه مشهورترین هنرمند جهان سوال شد، افراد مورد نظر گفتند که ماجرای ستون‌های مرموز دیگر از کنترل آن‌ها خارج شده و تمامی این به اصطلاح آدم فضایی‌ها که در مناطق مختلف سیاره زندگی می‌کنند، بدون ارتباط داشتن با مونولیت‌های اولیه سازه‌های خود را در مناطق دور افتاده قرار می‌دهند.

یک عکاس ساکن کلورادوی آمریکا هم مدتی پیش رسما اعلام کرد که در زمان دزدیده شدن ستون فلزی یوتا در محل حضور داشته و دیده که چهار مرد ناشناس این جسم را در خودرو خود قرار داده‌اند. مدتی پیش هم ستون دیگری در ال پاسو ایالت تگزاس آمریکا پیدا شد که این مرتبه، تصاویر و ویدیوهایی از سارقان آن در فضای مجازی پخش شد.

پیدا شدن یک مونولیت در جاجرود ایران هم باعث داغ‌تر شدن ماجرا شده و پای کشور ما را به سریال ظاهر و ناپدید شدن این مونولیت‌های عجیب باز کرده است. با وجود تازه بودن ماجرای کشف ستون فلزی جاجرود، هنوز خبری از ناپدید شدن آن در دست نیست، اما انتظار می‌رود که سرنوشت این سازه هم مانند مونولیت‌های قبلی، غیب شدن بدون هیچ اطلاع قبلی باشد.

از طرف دیگر همچنان کسی نمی‌تواند با اطمینان از هویت سازنده اولین مونولیت و مونولیت‌های دیگر صحبت کند و در حالی که افراد زیادی در کشورهای مختلف خود را به این ماجرا ارتباط داده‌اند، به نظر می‌رسد که این ماجرا به این زودی‌ها تمام نمی‌شود.

خبرگزاری شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.
مرا دنبال کنید:

نوشته های مرتبط