افغانستاناقتصاد

زعفران هرات، ششمین جشنواره گل زعفران برگزار شد.

ششمین جشنواره گل زعفران با حضور کشاورزان، فروشنده‌گان و صادرکننده‌گان زعفران در هرات برگزار شد.

مسوولان ریاست زراعت هرات می‌گویند، پیش‌بینی می‌شود که امسال اضافه‌تر از ۲۰ تُن زعفران برداشت شود و این میزان در مقایسه با سال گذشته حدود ۱۰ درصد بیش‌تر شده است.

بشیراحمد احمدی، معاون ریاست زراعت هرات، می‌گوید ۹۰ درصد کُل زعفران کشور در هرات تولید می‌شود و هشت‌هزار هکتار زمین در این ولایت زیر کشت طلای سرخ است و ۲۰ هزار خانواده در این بخش مشغول کار هستند.

با این وجود، کاهش شدید بهای زعفران طی چند ماه اخیر، نگرانی شماری از کشاورزان را به دنبال داشته است. ریاست زراعت هرات، علت اصلی کاهش بهای زعفران را، کاهش میزان صادرات به کشورهای خارجی عنوان می‌کند.

از سویی هم، سیدوحید قتالی، والی هرات، از تلاش حکومت در بخش بازاریابی برای زعفران هرات سخن می‌زند. از دید او، طی سال‌های اخیر با پشتی‌بانی حکومت، زمینه صادرات زعفران به شماری از کشورهای خارجی فراهم شده است.

جشنواره گل زعفران، از پنج‌ سال به این‌سو در هرات برگزار می‌شود و کشاورزان و فعالان اقتصادی در بخش صادرات زعفران، محصولات‌شان را در این جشنواره به نمایش می‌گذارند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا