افغانستان

مایک پمپئو، برای دیدار با طرفین مذاکرات صلح روز شنبه به دوحه می‌رسد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، برای دیدار و گفت‌وگو با گروه طالبان امروز شنبه وارد دوحه قطر می‌شود.

پمپئو در ادامه سفر منطقه‌ای‌ خود به هفت کشور، اکنون در امارات‌ متحده عربی به سر می‌برد.

وزارت خارجه آمریکا گفته‌ است پمپئو با تیم‌های مذاکراتی طالبان و دولت افغانستان در قطر جداگانه دیدار خواهد کرد.

این سفر در حالی صورت می‌گیرد که از یک سو بعد از دو ماه تلاش، نشانه‌هایی در پیشرفت مذاکرات صلح بین‌الافغانی دیده‌ می‌شود و از سوی دیگر، رئیس‌ جمهور آمریکا دستور داده است که نیمی از نیروهایش تا دو ماه دیگر از افغانستان خارج شود.

منابع متعدد به خبرگزاری‌ها گفته‌اند که دو طرف مذاکره توانسته‌اند بخش عمده اختلافات خود را حل کنند و انتظار می‌رود توافق روی اصول کاری به زودی اعلام شود.

دو اختلاف جدی موجود، پیشبرد مذاکرات براساس توافق‌نامه آمریکا با طالبان و فقه حنفی است.

پمپئو که بر روند صلح افغانستان نظارت مستقیم دارد و توافق‌نامه صلح قطر بین آمریکا و طالبان نیز زیر نظر او امضا شد، با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی،‌ امیر قطر نیز گفت‌وگو خواهد کرد.

دونالد ترامپ، رئیس ‌جمهور آمریکا تعهد داده که «جنگ‌های ناتمام» را پایان دهد و در این راستا دستور داده است که دو هزار و ۵۰۰ سرباز آمریکایی از عراق و به همین تعداد از افغانستان خارج شوند. بسیاری در آمریکا این دستور را با شرایط حقیقیِ روی زمین همخوان نمی‌دانند و آن را اقدامی شتاب‌زده و سیاسی قلمداد می‌کنند که می‌تواند به ضرر منافع ملی آمریکا تمام شود.

از طرفی جو بایدن، رئیس‌ جمهور منتخب آمریکا، نیز طرفدار خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا