افغانستان

وزارت خارجه کشور ادعاهای پاکستان مبنی‌بر استفاده از خاک افغانستان علیه این کشور را رد کرد.

وزارت امور خارجه افغانستان امروز «یک‌شنبه، ۲۵ عقرب» ادعای مقام‌های پاکستانی را دربارۀ استفاده از خاک افغانستان در برابر پاکستان را رد کرده‌ و آن را بی‌بنیاد ‌خوانده‌است.

در خبرنامه آمده‌است که ادعاهای بابر افتخار، سخن‌گوی ارتش پاکستان مبنی بر استفاده از خاک افغانستان در برابر آن کشور دریک نشست خبری با وزیرخارجه پاکستان، بی بنیاد اند.

در این نشست خبری که روز گذشته برگزار شده بود، بابر افتخار ادعا کرد که هند از گروه‌های هراس افگنی چون تحریک طالبان پاکستان، جماعت احرار و شورشیان بلوچ پشتیبانی می‌کند و این گروه‌ها از خاک افغانستان، کار می‌گیرند.

اما وزارت امور خارجه افغانستان تأکید می‌ورزد که این کشور هرگز اجازه نمی‌دهد تا خاک آن در برابر کشور دگیری، استفاده شود.

خبرنامه می‌افزاید: “افغانستان صراحتاً اعلام می‌دارد که منحیث قربانی عمدهٔ تروریزم، ما متعهد به سیاست مبارزه علیه همه انواع تروریزم بدون تفکیک، در سراسر جهان می‌باشیم و هرگز اجازه نمی‌دهیم تا از خاک افغانستان برای انجام فعالیت‌های تخریبی علیه کشورهای دیگر استفاده شود.”

در ادامۀ خبرنامه آمده‌است: “مهمترین اولویت سیاست خارجی دولت افغانستان این است تا کشور ما به محور همکاری‌های منطقه‌یی و بین‌المللی بر مبنای منافع مشترک مخصوصاً در امر مبارزه با تروریزم مبدل گردیده و نقش مساعد را در تأمین امنیت و رفاه اقتصادی منطقه ایفا کند.”

در نشست خبری روز گذشته، شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، نیز گفته بود که پاکستان شواهدی را به سازمان ملل و سایر نهادهای بین‌المللی ارائه خواهد کرد که نشان می‌دهد که هند، همسایۀ این کشور با سازمان‌های در خاک پاکستان، فعالیت دارد.

او افزود: “ما اکنون شواهد غیرقابل انکاری را حمایت مستقیم دولت هند از تروریزم در پاکستان که منجر به مرگ پاکستانی‌های بی‌گناه شده‌است، به جهانیان ارائه می‌کنیم.”

این گفته‌ها در حالی ابراز می‌شوند که نیروهای هند و پاکستان روز جمعه در کشیمر درگیر شدند که در نتیجۀ آن ده تن به‌شمول نظامیان، کشته شدند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا