افغانستان

غنی و بیل‌ گیتس درمورد مبارزه با پولیو صحبت کردند

محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور شام روز «دوشنبه، ۶ دلو» با بیل گیتس، بنیان‌گذار شرکت مایکروسافت و بنیاد خیریه بیل و ملیندا گیتس در مورد مبارزه با پولیو یا فلج کودکان، گفت‌وگو کرده است.

این گفت‌وگو از طریق ویدیو کنفرانس انجام شده است.

طبق اعلام ارگ ریاست جمهوری، دو طرف در این کنفرانس ویدیویی نسبت به این که در جریان سال گذشته موارد ابتلا به بیماری فلج کودکان در افغانستان چند برابر شده است، ابراز نگرانی کردند؛ زیرا طالبان به کارکنان واکسن پولیو در مناطق تحت کنترل‌شان اجازه ندادند.

ارگ گفته است که در این نشست، درباره اصلاحات در روند تطبیق واکسن پولیو و افزایش امکانات در این زمینه بحث‌های همه جانبه صورت گرفته است.

طبق معلومات وزارت صحت عامه، در سال ۲۰۲۰ میلادی ۵۶ واقعه مثبت پولیو در کشور ثبت شده است که حدود ۷۵ درصد آن مربوط مناطق غیرقابل دست‌رس برای تطبیق کمپین خانه‌به‌خانه واکسن پولیو بوده است. طالبان متهم هستند که مانع اجرای کمپین خانه‌به‌خانه تطبیق ویروس پولیو شده‌اند. در جریان سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا نیز چندبار واکسن پولیو تطبیق نشد.

در جریان سال جاری میلادی تاکنون هیچ واقعه مثبت پولیو گزارش نشده است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا