افغانستان

وزارت خارجه به سازمان ملل: طالبان را به پذیرش آتش‌بس وادار کنید

وزارت خارجه از گزارش اخیر سازمان ملل متحد در مورد ادامۀ روابط گروه طالبان با شبکۀ القاعده و سایر گروه‌های تروریستی استقبال کرده و از این سازمان و شریکان بین‌المللی افغانستان خواسته است تا این گروه را وادار به پذیرش آتش‌بس کنند.

وزارت خارجه «یک‌شنبه، ۱۹ دلو» با نشر اعلامیه‌یی هم‌چنان از سازمان ملل متحد و سایر شریکان بین‌المللی افغانستان خواسته است که گروه طالبان را وادار به ختم قتل‌های هدف‌مند و قطع رابطه با گروه‌های تروریستی کنند.

در اعلامیه تأکید شده است که گروه طالبان به‌ منظور مساعدشدن زمینه برای گفت‌وگوهای معنادار صلح و دست‌یابی به راه حل سیاسی به ‌هدف برقراری صلح پایدار در افغانستان، باید آتش‌بس را بپذیرند، به قتل‌های هدف‌مند پایان دهند و رابطۀ خود با سایر گروه‌های تروریستی را قطع کنند.

در بیست‌وهفتمین گزارش «گروه تحلیل و نظارت از تعزیرات شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه گروه القاعده، داعش و گروه‌ها و نهادهای وابسته به آن‌ها» که چهار روز پیش «چهارشنبه، ۱۵ دلو» به نشر رسیده، آمده است که طالبان هم‌چنان با گروه‌های تروریستی از جمله القاعده رابطه دارند.

بر بنیاد گزارش، این رابطۀ طالبان با القاعده، داعش و شماری دیگر از گروه‌های تروریستی هنوز پابرجا و محکم است و کشته‌شدن چندین فرمانده القاعده به ‌شمول حسام عبدالرووف مشهور به «ابومحسن المصری»، فرمانده پیشین ارشد شاخۀ القاعده در شبه‌قارۀ هند، در منطقۀ زیر نفوذ طالبان در ولایت غزنی گواه این مدعاست.

در این گزارش از تهدیدات و هماهنگی میان تحریک طالبان پاکستان، گروه‌های تروریستی منطقه‌یی و گروه جهاد اسلامی که زیر حمایت و کنترل طالبان در ولایت‌های فاریاب و کندز فعالیت دارند، نیز یادآوری شده است.

در همین حال، گروه تحلیل و نظارت از تعزیرات شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه گروه القاعده، داعش و گروه‌ها و نهادهای وابسته به آن‌ها، وضعیت در افغانستان را چالش‌برانگیز و معروض به تهدیدهای گروه‌های تروریستی خوانده است.

دولت افغانستان بارها اعلام کرده است که طالبان پس از امضای توافق‌نامۀ دوحه با آمریکا، هم‌چنان روابط خود با سایر گروه‌های تروریستی را حفظ کرده‌اند. طالبان اما پیوسته روابط‌شان با سایر گروه‌های تروریستی را رد کرده‌اند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا