افغانستان

ضمیر کابلوف: راه حل نهایی در افغانستان ایجاد دولت انتقالی است.

بیست روز پس از سفر هیئت طالبان به مسکو، ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان می‌گوید که راه حل نهایی در افغانستان ایجاد یک دولت انتقالی در این کشور است.

آقای کابلوف در یک گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه تأکید کرده‌است که مسکو ترجیح می‌دهد تا تمامی طرف‌های درگیر در افغانستان بر ایجاد یک دولت انتقالی-ایتلافی موافقت کنند: «در مرحله اول، یک دولت ائتلافی مورد نیاز است، که توانایی و قدرت ادارۀ هر دو طرف را داشته و یک دیگر را مهار کند. پس از این یک دولت حاکم نو تشکیل شود که بتواند بسیاری از مشکلات را حل کند.»

کابلوف در بخش دیگر از سخنانش گفته‌است که اگر طالبان تمامی قدرت را در افغانستان به دست گیرند یک سناریویی بد است اما ایجاد یک دولت ایتلافی که طالبان در آن جایگاه مناسبی داشته باشند نیاز است.

او مذاکرات دوحه را ناکام دانسته‌است و خواهان پیشبرد مذاکرات در فارمت مسکو با حضور روسیه، امریکا، چین و کشورهای همسایه افغانستان است: «برای من از سوی رهبری وظیفه سپرده شده‌است که راه‌هایی که از طریق رای‌زنی‌ها در چارچوب گروه سه یعنی روسیه، امریکا و چین گسترش‌ داده و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی را تسهیل کنیم. با خلیل‌زاد، فرستادۀه ویژۀ امریکا ما دربارۀ نشست چنین توافق کردیم. ممکن است این نشست در مسکو برگزار شود.»

این مقام بلند پایه روسیه بر آغاز گفت‌وگوها میان حکومت افغانستان و طالبان و تأمین آتش‌بس تأکید ورزیده‌است و گفته‌است که پافشاری طالبان دربارۀ امارت اسلامی، در گفت‌وگوهای صلح مزاحمت ایجاد می‌کند: «اگر صحبت دربارۀ این باشد که آنان تمام قدرت بدست می‌گیرند، این یک سناریوی بد است که خدا نکند تحقق پیدا کند.»

او افزوده‌است که تأخیر در آغاز مذاکرات «واقعی صلح» منجر به این واقعیت شد که طالبان با سؤء استفاده از عدم ‌تمایل حکومت افغانستان برای انجام یک گفت‌وگوی اساسی، منطقۀ نفوذ خود را گسترش دهد چنان‌که به‌گفتۀ او اکنون این گروه یک چهارم خاک افغانستان را کنترل می‌کنند.

این در حالی است که پیش‌ از این شماری از سیاست‌گران و طالبان دربارۀ ایجاد حکومت موقت در افغانستان سخن زده‌اند. سخنانی‌که با واکنش تند رییس‌جمهور غنی مواجه شد و آن را رد کرد. 

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا