افغانستان

بیست سال پس از تخریب بودا، «ما امروز از یک فاجمعه قرن یادآوری می‌کنیم»

محمد طاهر زهیر سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در همایشی که وزارت اطلاعات و فرهنگ امروز «چهارشنبه ۲۰ حوت» به مناسبت روز حفاظت از میراث‌های فرهنگی، زیر نام تقبیح جنایت فرهنگی قرن، برگزارکرد، گفت: امروز بیست‌مین سال‎روز تخریب پیکره‌های بودا است و رییس جمهوری اسلامی افغانستان این روز را روز حفاظت از میراث‌های فرهنگی نام‌گزاری کرده است و همه ساله تجلیل می‌شود.

او گفت به تمام ولایت‌ها هدایت داده شده است که این روز را تجلیل کنند.

وی افزود: ما امروز از یک فاجعۀ قرن یادآوری می‌کنیم. متاسفانه، میراث‌های فرهنگی ما غارت، تاراج و تخریب شد، میراث‌هایی تخریب و غارت شد که در نوع خویش بی‌مانند بود.

همچنین صدها نفر از فرهنگیان و هنرمندان به شمول مقام‌های بامیان در برنامه ایی جداگانه در بامیان به رسم اعتراض، فاصله بین دو مجسمه را پیاده‌روی کرده و از نهادهای ملی و بین‌المللی خواستار بررسی این “جنایت” شدند.

این دو مجسمه بزرگترین پیکره‌های ایستاده بودا در جهان محسوب می‌شدند که در ماه مارچ ۲۰۰۱ توسط طالبان منفجر شدند.

صلصال با ارتفاع ۵۳ متر و شهمامه با ارتفاع ۳۵ متر، میان سال های ۳۰۰ تا ۷۰۰ میلادی ساخته شده بودند.

اسحق موحدی، رئیس اطلاعات و فرهنگ بامیان در این برنامه اعتراضی، از دولت و جامعه جهانی خواست تا برای مرمت و بازسازی بودای تخریب شده اقدام کنند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا