افغانستانخبر برتر

جشن دهقان، افغانستان تا چهار سال آینده در تولید گندم، برنج و گوشت مرغ خودکفا خواهد ‌شود.

بیست‌وپنجمین نمایشگاه زراعتی و جشن دهقان، روز «دوشنبه، ۲ حمل»، با شعار «تولید معیاری، زراعت تجارتی» در فارم تحقیقاتی بادام‌باغ کابل افتتاح شد.

انوارالحق احدی، وزیر زراعت، در مراسم افتتاح این نمایشگاه و جشن دهقان اعلام کرد که افغانستان طی سه تا چهار سال آینده در تولید گندم، برنج و گوشت مرغ به خودکفایی خواهد رسید.

وزیر زراعت هرچند گفت که با توجه به کاهش بارنده‌گی در زمستان گذشته، سالی با احتمال خشک‌سالی پیش‌بینی شده است، اما تأکید کرد که برنامه‌هایی برای مقابله با خشک‌سالی نیز روی دست گرفته شده است.

احدی افزوده است: «ان‌شاءالله در سه-چهار سال آینده، ما در قسمت تولید گندم، برنج، لبنیات و مرغ‌داری خود را به خودکفایی خواهیم رساند. باغداری را خوب توسعه خواهیم داد، زراعت افغانستان را به شکل تجارتی عیار خواهیم کرد.»

به گفته احدی، تلاش می‌شود که معقولیت اقتصادی کشت بیش‌تر و صادرات محصولات زراعتی به صورت قابل ملاحظه افزایش یابد.

انوارالحق احدی هم‌‌چنان گفته است که سال جاری به‌دلیل کاهش بارنده‌گی‌ها، سالی با احتمال خشک‌سالی پیش‌بینی شده، اما وزارت زراعت، آبیاری و مالداری برای مقابله با پی‌آمدهای منفی احتمالی این وضعیت، پیشنهادهای مشخصی به حکومت ارایه می‌‌‌کند.

به گفته انوارالحق احدی، سال ۱۳۹۹ تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفت و در سال ۱۴۰۰ نیز خشک‌سالی پیش‌بینی شده است.

جشن دهقان در کابل

او هرچند تصریح کرد که باران‌های موجود از شدت خشک‌سالی می‌کاهد، اما گفت که با وجود آن وزارت زراعت برنامه‌هایی را روی دست گرفته است.

وزیر زراعت، آبیاری و مالداری، در مراسم افتتاح نمایشگاه محصولات زراعتی و جشن دهقان خاطرنشان کرد که در سال ۱۳۹۹ خورشیدی، به‌دلیل شیوع ویروس کرونا برخی از فعالیت‌های اقتصادی در کشور متوقف شد، اما فعالیت‌ها در بخش زراعت گسترده‌تر شد.

طبق معلومات احدی، وزارت زراعت در سال گذشته‌ی خورشیدی بیش از ۱۲ هزار ساختمان برای نگهداری کچالو، پیاز، میوه‌جات تازه در سراسر کشور اعمارکرد و سال گذشته از نگاه زراعتی، سال بدی برای افغانستان نبود و برخی از محصولات مهم زراعتی از جمله، گندم و برنج افزایش قابل ملاحظه‌ داشت.

او وعده داد که در سال جاری خورشیدی میزان توزیع تخم‌های اصلاح شده‌ به ۱۷ هزار تن افزایش خواهد یافت و حدود ۸۰ هزار هکتار زمین جدید تحت پوشش آبیاری قرار می‌گیرد.

احدی وعده ساخت بیش از دو هزار ساختمان جدید برای نگهداری کچالو، پیاز و میوه‌جات تازه و ایجاد لابراتوارهای تشخیص امراض حیوانی برای ۱۵ ولایت را نیز در سال جاری وعده کرد.

او گفت که سال جدید را با خوش‌بینی آغاز می‌کند و این خوش‌بینی مبتنی بر واقعیت است.

نثاراحمد غوریانی، وزیر صنعت و تجارت کشور گفته است که افغانستان سال گذشته نزدیک به ۸۹۰ میلیون دالر صادرات داشت که بخش عمده‌ی این صادرات، محصولات زراعتی بوده است.

گفتنی است که در نمایشگاه چهار روزه محصولات زراعتی، در ۲۸۶ غرفه محصولات زراعتی، حیوانی، تکنولوژی‌های جدید زراعتی و صنایع دستی زنان به نمایش گذاشته‌ شده است.

حبیب‌الله حبیبی، رییس بخش توسعه سکتور خصوصی در وزارت زراعت، درباره بیست‌وپنجمین نمایشگاه زراعتی بادام‌باغ گفت که در این نمایشگاه، ۲۸۶ شرکت زراعتی و مالداری در آن شرکت کرده که ۲۰۷ شرکت آن در بخش میوه‌های خشک، میوه‌های تازه، زعفران، نباتات طبی و صنعتی، تخم‌های اصلاح‌شده، لبنیات، ماشین‌آلات زراعتی و تحقیقاتی فعال است و ۷۹ شرکت دیگر در بخش‌های صنایع دستی زنان کار می‌کند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا