افغانستانخبر برتر

«مسکو حامی تشکیل دولت ائتلافی موقت با حضور طالبان در افغانستان است»

روسیه امروز «جمعه ۲۲ حوت» اعلام کرده است که از تشکیل دولتی موقت و فراگیر در افغانستان با مشارکت همه گروه‌ها از جمله طالبان برای اداره این کشور استقبال می‌کند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی ضمن اعلام این خبر به نقل از ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه تصریح کرد که مسکو حامی تشکیل دولتی حائل با مشارکت طالبان برای اداره امور در این کشور است.

خانم زاخاروا که کم‌تر از یک هفته پیش از برپایی نشستی در مسکو با مشارکت احزاب و نیروهای مختلف سیاسی در افغانستان از جمله نمایندگان طالبان سخن می‌گفت، خطاب به خبرنگاران تصریح کرد: «تشکیل یک دولت موقت و فراگیر راه حلی منطقی برای ادغام طالبان در حیات سیاسی افغانستان به شمار می‌رود.»

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در حالی به نمایندگی از کشورش از مشارکت طالبان در دولتی موقت برای اداره افغانستان استقبال کرده که کرملین پس از روی کار آمدن جو بایدن تلاشی دیپلماتیک را برای یافتن راه‌حلی سیاسی جهت رفع بحران کنونی در افغانستان آغاز کرده است.

در همین راستا ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان اعلام کرده که کلیه افراد دعوت شده به کنفرانس مسکو مشارکت خود را در این نشست تایید کرده‌اند.

به گفته نماینده ولادیمیر پوتین در امور افغانستان قرار است زلمی خلیل‌زاد به نمایندگی از دولت آمریکا در نشست ۱۸ مارس حضور یابد.

برخی رسانه‌های دولتی در روسیه اعلام کرده‌اند که در این نشست جدا از نمایندگان طالبان، دولت و جناح‌های سیاسی افغانستان، افرادی نیز به نمایندگی از ایالات متحده و دو کشور چین و پاکستان حضور خواهند داشت.

در گزارشی که اسپوتنیک در این خصوص منتشر کرده آمده است که دفتر سیاسی طالبان در قطر دعوت نمایندگانی از این گروه به مسکو را تایید و اعلام کرده که در حال بررسی دعوت یاد شده است.

پیشنهاد صلح تازه واشنگتن و میزبانی ترکیه از گفتگوهای صلح افغانستان

کنفرانس مسکو در حالی با حضور نمایندگانی از چین، پاکستان و ایالات متحده برپا خواهد شد که واشنگتن در تلاش است تا بستر مذاکرات و گفتگو‌های جاری با هدف دستیابی به راه حلی مسالمت‌آمیز برای مناقشه داخلی در افغانستان را تقویت کند.

از سوی دیگر گفته می‌شود که ایالات متحده با نزدیک شدن به تاریخ اول ماه مه، مهلت تعیین شده برای خروج احتمالی نظامیان آمریکایی از خاک افغانستان طرح صلح جدیدی را به مقامات کابل و طالبان پیشنهاد کرده است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا