افغانستان

کریم خلیلی: اقدامات تازه‌ی حکومت در بهسود مسئولانه و طبق خواست مردم نیست.

محمدکریم خلیلی، «معاون پیشین ریاست‌جمهوری و رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان» با نشر یک اعلامیه گفته است که حکومت به‌جای سپردن عاملان فاجعه‌ی دهم دلو در ولسوالی حصه‌ی اول بهسود میدان‌وردک به ارگان‌های عدلی و قضایی، به ادامه و گسترش بحران دامن زده است.

در پیام آقای خلیلی که به مناسبت سال جدید خورشیدی و حوادث بهسود میدان‌وردک منتشر شده، آمده است که حکومت خلاف انتظار، هیچ کسی را در پیوند به فاجعه‌ی بهسود مورد بازپرس قرار نداده است.

در این پیام همچنان آمده است: «کشور ما متأسفانه دچار مشکلات زیادی است که در خیلی موارد از سوی مسئولان حکومت چشم‌پوشی شده است. لذا این به معنای برخورد تبعیض‌‌آمیز و دوگانه با قضایا است.»

خلیلی تأکید کرده است که اقدامات تازه‌ی حکومت در بهسود نیز مسئولانه و طبق خواست مردم و مصالح کشور انجام نشده و در نتیجه مردم و خانه‌های مسکونی متضرر شده است. به گفته‌ی او، در حملات هوایی اخیر، زن و کودک نیز قربانی شده‌اند.

در پیام محمدکریم خلیلی آمده است: «موجودیت افرادی که مسلح غیرمسئول خوانده می‌شود معلول عدم احساس مسئولیت و بی‌توجهی از سوی حکومت نسبت به خواسته‌های مشروع و قانونی مردم و عدم تأمین امنیت آنان در شاه‌راه‌ها، منازل و محلات کارشان است.»

به گفته‌ی خلیلی، پرداختن به مسأله‌ی بهسود به معنای پرداختن به معلول قضایا است نه علت‌هایی که وضعیت کنونی را به وجود آورده است. او تأکید کرده است که مردم محل بارها خواهان تأمین امنیت‌شان از سوی حکومت شده‌اند، اما هیچگاه به این خواست حیاتی و قانونی آنان توجه صورت نگرفته است.

آقای خلیلی با طرح پرسشی، گفته است: «کسانی که هدف‌شان را پایان دادن به عمل‌کردهای غیرمسئولانه عنوان می‌کنند، چرا خودشان با هدف‌قراردادنِ زنان، کودکان و افراد ملکی، مرتکب عمل‌کردهای غیرمسئولانه می‌شوند؟!»

او اقدامات اخیر نیروهای امنیتی را «لشکرکَشی در میان خانه‌های مردم» عنوان کرده و گفته است که این اقدامات نه تنها راه حل نیست، بلکه بیشتر از گذشته به مشکلات و بحران‌های اجتماعی و سیاسی دامن می‌زند که به نفع حکومت و کشور نیست و فاصله میان حکومت و مردم را افزایش می‌دهد.

خلیلی افزوده است که «تاخت‌وتاز» بالای خانه‌های مردم بی‌دفاع هیچ نفعی برای هیچ کسی ندارد و به پیامدهای بسیار ناگوار خواهد انجامید. او گفته است که انتظار دارد به تمام مسایل کشور برخورد معقولانه صورت گیرد تا همه از این اوضاع آشفته‌ی کنونی موفق بیرون شوند.

این درحالی است که روز چهارشنبه هفته‌ی گذشته یک فروند چرخ‌بال ارتش در مربوطات ولسوالی بهسود میدان‌وردک سقوط کرد که به گفته‌ی وزارت دفاع، در این رویداد نُه نفر به‌شمول چهار عمله‌ی پرواز کشته شدند.

وزارت دفاع شام روز گذشته اعلام کرد که در نتیجه‌ی حملات نیروهای امنیتی، ۱۲ نفر از افراد علی‌پور کشته و شش نفر دیگرشان زخمی شده‌اند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا