افغانستانخبر برتر

قاضیان حکومت پیشین: عزل دسته‌جمعی ما عادلانه نیست.

انجمن قضات افغانستان ادعا می‌کند که حکومت سرپرست طالبان دست‌کم دو هزار قاضی را به‌گونه دسته‌جمعی برکنار کرده است.

انجمن قضات حکومت پیشین، روز «شنبه، ۴ جدی»، در نامه‌ای، عزل دسته‌جمعی قاضیانی را که توسط حکومت پیشین مقرر شده بودند، ناعادلانه خوانده و خواهان برگشت آنان به وظایف‌شان شده است.

قاضیان در این نامه گفته که کادر‌های عدلی و قضایی از سوی مسوولان حکومت سرپرست طالبان برکنار و به جای آنان افراد وابسته به این حکومت تعیین شده‌اند.

انجمن قضات کشور افزوده است که قاضیان برکنار شده، کادرهای مسلکی هستند و تجربه کاری زیاد دارند. به گفته این انجمن، برکناری آنان قابل توجیه نیست.

در همین حال، قاضیان می‌گویند که آنان نباید از حقوق مدنی‌شان محروم شوند و اگر نزد حکومت سرپرست طالبان به دلیل اجرای وظیفه در نظام قبلی مجرم هستند، باید فرمان عفو عمومی بالای آنان نیز تطبیق شود.

هم‌چنان قاضیان در این نامه از طالبان خواسته‌اند که آنان را به وظایف‌شان برگردانند و معاش ماهوارشان را پرداخت کنند.

قاضیان از امنیت‌شان نیز ابراز نگرانی کرده و خواستار تامین امنیت از سوی طالبان شده‌اند.

در این نامه آمده است که طالبان باید با قاضیان کشور تعامل انسانی و اسلامی داشته باشند.

کارکنان دستگاه قضایی پیشین از جامعه جهانی نیز خواسته‌اند که در صورت عدم توجه طالبان، برای آنان کمک‌های بشردوستانه را فراهم کند.

این در حالی است که طالبان بارها اعلام کرده‌اند که کارمندان حکومت پیشین می‌توانند به وظایف‌شان ادامه دهند. اخیراً شماری از قاضیان کشور، از وضعیت امنیتی، ابراز نگرانی کرده‌اند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا