افغانستانخبر برتر

کاخ سفید: بدون حکم دادگاه، دارایی بانک مرکزی افغانستان قابل انتقال نیست.

جین ساکی، سخنگوی کاخ سفید روز «سه‌شنبه، ۲۶ دلو»، در یک نشست خبری به پرسش خبرنگاران در مورد تصمیم رییس جمهور بایدن درباره دارایی بانک مرکزی افغانستان پاسخ داد.

سخنگوی کاخ سفید گفت تا زمانی که دادگاه درباره ۳.۵ میلیارد دالری که برای خانواده قربانیان حمله ۱۱ سپتامبر درنظر گرفته شده است، تصمیم نگیرد، هیچ وجهی قابل انتقال نیست.

ساکی گفت که این یک مرحله از روندی است که باید در دادگاه تصمیم گرفته شود.

سخنگوی کاخ سفید توضیح داد که رییس جمهور امریکا کاری که تلاش کرد انجام دهد این بود که برخی از دارایی‌های متعلق به بانک مرکزی افغانستان در ایالات متحده امریکا به نفع مردم افغانستان استفاده شود. به گفته او، در غیر این صورت این پول نگه داشته می‌شد.

جین ساکی گفت که بایدن گامی فعال را برای تسهیل دسترسی به ۳.۵ میلیارد دالر از داریی‌ها به نفع مردم افغانستان و آینده این کشور برداشت.

او افزود که بسیاری از قربانیان حمله ۱۱ سپتامبر ادعاهایی را علیه حاکمان کنونی افغانستان مطرح کرده‌اند و این دعوا در دادگاه فدرال پیگیری می‌شود.

سخنگوی کاخ سفید که ۳.۵ میلیارد دالر در امریکا باقی می‌ماند و شامل دعوای جاری است.

فرمان اجرایی بایدن در مورد هفت میلیارد از دارایی‌های بانک مرکزی کشور که پشتوانه پول ملی کشور است، انتقاد گسترده را در قبال داشته است. منتقدان می‌گویند که مردم افغانستان هیچ نقشی در حمله ۱۱ سپتامبر نداشتند و نباید از پولی که متعلق به آن‌ها است، غرامت داده شود.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا