افغانستانخبر برتر

ماموریت سازمان ملل برای یک سال دیگر در افغانستان تمدید می‌شود.

شورای امنیت سازمان ملل متحد  به قطع‌نامه‌ای رأی می‌دهد تا حضور سازمان ملل متحد در افغانستان را در آینده تضمین کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته است که روز پنج‌شنبه، ۲۶ حوت به قطع‌نامه‌ای برای حضور در افغانستان رأی خواهد داد؛ اما تأکید کرده است، در صورتی که روسیه آن را وتو نکند.

براساس گزارش‌ رسانه‌ها، روسیه در این هفته مذاکرات خویش را با این نهاد متوقف کرده است.

رسانه‌های غربی گزارش داده‌اند که متن پیش‌نویس این قطع‌نامه از سوی ناروی تهیه شده است. براساس این پیش‌نویس روابط سازمان ملل با کابل تغییر می‌کند.

خبرگزاری فرانس ۲۴ به نقل از یک منبع دیپلماتیک گفته که مسکو روز چهارشنبه با پیش‌نویس مدت‌ها مورد بحث درباره مأموریت جدید کمک‌رسانی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) به دلیل عدم رضایت «مقامات بالفعل»، یعنی طالبان، مخالفت کرده است.

این خبرگزاری به نقل از یک دیپلمات افزوده است که مسکو یک روز پیش از آن یک ممانعت اولیه را مطرح کرده بود و شکایت کرد که مانند چین در متن به حقوق بشر اهمیت زیادی داده شده است. هند، برزیل و فرانسه نیز به دنبال تغییرات بودند.

به گفته این خبرگزاری، پس از طرح مجدد این اقدام برای پاسخگویی به نگرانی‌ها، روسیه تنها یکی از ۱۵عضو شورای امنیت بود که با آن مخالفت کرد.

دیمیتری پولیانسکی، معاون سفیر روسیه در سازمان ملل به خبرگزاری فرانس ۲۴ گفته است: «این متن انعکاس‌دهنده موضع ما نیست.»

سفیر یکی از کشورهای عضو شورای امنیت به خبرگزاری فرانس ۲۴ تصریح کرده است، اختلافاتی که قبلاً وجود داشت فقط «با جنگ در اوکراین بیشتر شعله‌ور شد» و اکنون روی تمام موضوعات در سازمان ملل تأثیر گذاشته است.

این نماینده افزوده که شکاف بین غرب و روسیه به حدی است که دستیابی به هرگونه اجماع در میان اعضای شورای امنیت دشوار است.

گفته می‌شود که براساس این پیش‌نویس ناروی، حضور یوناما در افغانستان برای یک سال دیگر تا ۱۷ مارچ ۲۰۲۳تمدید می‌شود.

این متن همچنین یوناما را متعهد می‌سازد که گفت‌وگو با ذی‌نفعان سیاسی کشور را «با تمرکز بر ترویج حکومت‌داری فراگیر، مشارکت‌پذیر و پاسخ‌گو در سطوح ملی و محلی، بدون هیچ گونه تبعیض براساس جنسیت، مذهب یا قومیت» دنبال کند.

گفته شده که این پیش‌نویس به دنبال «مشارکت کامل، برابر و معنادار زنان» است که تا امروز کنار گذاشته شده است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا