افغانستانخبر برتر

در تیراندازی نیروهای ترکیه بر موتر مهاجران یک کودک چهار ساله افغان کشته شد.

نیروهای امنیتی ترکیه بر یک موتر حامل مهاجران تیراندازی کردند که در نتیجه آن یک کودک چهارساله افغان کشته شد. مدافعان حقوق بشر با ابراز انزجار، خواهان بررسی این رویداد شده اند. حدود نیم میلیون افغان در ترکیه به سر می‌برند.

نیروهای امنیتی ترکیه روز دوشنبه یک موتر حامل مهاجران را در روستایی در ولایت وان در شرق این کشور مورد شلیک قرار دادند. در این تیراندازی یک مرمی به قلب یک کودک چهار ساله افغان اصابت کرده است. شاهدان عینی به خبرگزاری آلمان گفته اند که در این رویداد ۱۲ تن به شمول مادر کودک مقتول زخمی شده اند.

دفتر والی ولایت وان وقوع این حادثه و کشته شدن یک مهاجر را تائید کرده اما در مورد هویت و سن مهاجر مقتول چیزی نگفته است. دفتر والی همچنین گفته که ۱۲ تن دیگر در این رویداد زخمی شده اند.

به گفته مقامات این ولایت، پس از آن که راننده این موتر دستور توقف را نادیده گرفته است، نیروهای ژاندارمری به تایرهای این موتر شلیک کرده اند اما مرمی به صورت غیرقصدی به مهاجران اصابت کرده است.

برخلاف اظهارات منابع دفتر والی، کاراتاس، رئیس انجمن حقوق بشر «آی اچ دی» ‌گفته است که دو پولیس ژاندارمری موتر این مهاجران را شدیداً مورد شلیک قرار داده اند، با آنکه این موتر در جاده‌ای منتهی به بن بست روان بوده است. او گفته است که در این رویداد شیشه‌های موتر شکسته است. او از این رویداد به عنوان «تخلف از وظیفه و نقض حق زندگی» انتقاد کرده است.

کاراتاس گفته است که در پی این حادثه مهاجران به شمول زنان و اطفال خود را در یک کاهدان پنهان نموده و یا هم به سمت کوه‌ها فرار کرده اند. او در این ارتباط خواهان تحقیقات مستقل شده است.

براساس اظهارات مقام‌های ولایت وان، این موتر مینی بس حامل ۴۰ مهاجر بوده است و راننده و یک قاچاقچی مظنون فرار کرده اند.

این اظهارات را نمی‌توان به طور مستقل تأیید کرد.

ولایت وان ترکیه با ایران هم مرز است. از این مسیر به ویژه شهروندان افغانستان به ترکیه می‌روند. اکثر این مهاجران به سمت غرب ترکیه به ویژه شهر پرجمعیت استانبول می‌روند تا در آنجا کاری پیدا کرده و مصارف ادامه سفر خود به سمت اروپا را تأمین کنند.

قاچاقچیان این مهاجران را به وسیله موترهای مینی بس از این ولایت واقع در شرق ترکیه به سمت غرب این کشور منتقل می‌کنند و تلاش می‌نمایند از مسیرهای غیرمعمول عبور کنند تا از کنترول نیروهای امنیتی مصون بمانند.

به گفته منابع رسمی در حال حاضر بیش از ۷/۳ میلیون مهاجر سوریایی در ترکیه زندگی می‌کنند. علاوه بر این، تخمیناً تا نیم میلیون افغان نیز در این کشور زندگی می‌کنند.

با توجه به بحران اقتصادی در ترکیه، بدبینی در برابر مهاجران سوریایی و افغان در میان مردم این کشور به شدت افزایش یافته است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا