افغانستانخبر برتر

کرزی: مکاتب دخترانه در افغانستان به دستور پاکستان بسته شده‌اند.

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین، می‌گوید که ممنوعیت آموزش دختران در افغانستان به خواست مردم افغانستان و طبق احکام شریعت اسلام نیست.

حامد کرزی در گفت‌وگو با مجله شپیگل آلمان گفته است: «ممنوعیت رفتن دختران به مکتب مبتنی به احکام اسلام نیست، بلکه این کار به دستور کشور همسایه، پاکستان، صورت می‌گیرد.»

به گفته وی، «هدف پاکستان یک افغانستان بی‌دفاع، ضعیف و فقیر است که از سوی آن هیچ مشکلی متصور نباشد.»

رییس جمهور پیشین افزوده است: «بدون زنان تحصیل‌یافته، ما یک کشور مرده هستیم» و طالبان نمی‌توانند دستاوردهای ۲۰ سال گذشته را از مردم بگیرند.

کرزی در ادامه گفته است که طی دو دهه گذشته میلیون‌ها پسر و دختر آموزش‌ دیده و جامعه افغانستان مدرن شده است؛ از این‌ رو طالبان نمی‌توانند به‌ساده‌گی این دستاوردها را از مردم بگیرند.

کرزی به طالبان گفته است که به‌گونه جدی برای به رسمیت شناختن بین‌المللی تلاش کنند و برای رسیدن به این هدف، حقوق بشر و فرمان عفو عمومی را رعایت کرده به مبارزات داخلی قدرت پایان دهند.

گفتنی است که کرزی در نزدیک به یک سال سلطه طالبان در کابل به سر می‌برد و گفته است که در حصر خانه‌گی به سر می‌برد و نمی‌تواند بدون اجازه پایتخت یا کشور را ترک کند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا