اخبار صحتافغانستانخبر برتر

سرخکان در سال ۲۰۲۲ جان ۳۸۲ کودک افغان را گرفته است.

وزارت صحت عامه حکومت طالبان می‌گوید که شمار مبتلایان به بیماری سرخکان در سال ۲۰۲۲ در کشور، نزدیک به ۷۵هزار تن است.

مسوولان در این وزارت می‌گویند که نزدیک به ۴۰۰ کودک در یک سال گذشته بر اثر این بیماری در کشور جان باخته‌اند.

شرافت زمان امرخیل، سخنگوی وزارت صحت عامه، گفت: «امسال نزدیک به ۷۵هزار واقعه مثبت سرخکان در سراسر کشور ثبت کردیم. ۳۸۲ کودک جان‌های خود را از دست داده‌اند.»

مادر یکی از کودکان بستری در شفاخانه صحت طفل به طلوع‌نیوز گفت: «اول آب دهنش می‌رفت چشمکایش آب می‌زد بعد از آن تب می‌کرد باز د جانش بخارک‌های سرخ برامد بردیم پیش داکتر گفت سرخکان است و پنج روز است که بستری است.»

پزشکان نیز می‌پذیرند که شمار مبتلایان به سرخکان افزایش یافته است. آنان علت افزایش این بیماری را واکسین نشدن کودکان می‌دانند.

محمد عارف حسن‌زی، پزشک، می‌گوید: «در مجموع اگر یک طفل واکسین خود را بگیرد طفل مریض از طفل سالم جدا شود تغذیش خوب باشد واقعات کمتر است.»

این در حالی است که در آخرین دور کارزار واکسین مبارزه با بیماری سرخکان، ۵ میلیون و ۳۶ هزار کودک نه ماه تا پنج ساله واکسین شدند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا