افغانستان

اتحادیه اروپا دو وزیر طالبان را به دلیل نقض حقوق زنان تحریم کرد.

اتحادیه اروپا ندا محمد ندیم، وزیر تحصیلات عالی و محمد خالد حنفی، وزیر امر بالمعروف طالبان را تحریم کرد.

این اتحادیه روز «سه‌شنبه ۱۶ حوت» در بیانیه‌ای گفته است که این دو مقام طالبان در نقض جدی حقوق بشر، به خصوص خشونت علیه زنان در افغانستان دست دارند.

همزمان با اعلام تحریم اتحادیه اروپا و انتقاد از وضعیت بد حقوق بشر در افغانستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل در روز دوشنبه، طالبان کوشیده است که برداشت متفاوتی از سیاست‌های تبعیض آمیز خود ارایه کند. از جمله، وزیر تحصیلات عالی طالبان گفت که ممنوعیت تحصیل زنان و دختران «موقتی» است.

پیش از این، امنیه محمد، معاون سرمنشی سازمان ملل که ماه دلو به افغانستان سفر کرده بود، گفت که طالبان باید جدول زمانی بازگشت زنان و دختران به تحصیل و کار را اعلام کنند. زیرا، ممنوعیت به اصطلاح موقت می‌تواند تا مدت زیادی دوام پیدا کند.

به رغم تحریم‌های جدید اروپایی، وزیر تحصیلات عالی طالبان روز سه شنبه از سیاست های این گروه در مورد زنان دفاع کرده و گفته است که در این رابطه «فرمایشات کسی را نمی پذیرد.»

شورای اتحادیه اروپا در اعلامیه‌اش در مجموع ۹ نفر و سه نهاد از کشورهای مختلف را با توجه به نقش شان در نقض جدی حقوق بشرتحریم کرده است. در میان تحریم‌شدگان معین وزارت داخله میانمار، دو فرمانده یک حوزه پولیس در مسکو، دو عضو نیروهای مسلح روسیه و دو شبه‌نظامی سودان جنوبی قرار دارند.

زندان قرچک ایران، گارد جمهوری سوریه و دفتر امور امنیت نظامی میانمار سه نهادی است که بدلیل نقش شان در نقض جدی حقوق بشر تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

افراد و نهادهای تحریم شده اکنون با مسدود شدن دارایی‌شان در اتحادیه اروپا و منع سفر به کشورهای عضو این اتحادیه روبرو هستند. درضمن، هیچ شخص و نهادی در اروپا نمی‌تواند پولی را، چه به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، در اختیار این افراد و نهادها قرار دهند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست‌ خارجی اتحادیه اروپا گفت: «در آستانه روز جهانی زن، از حرف به عمل می‌رویم. ما با همه اشکال خشونت علیه زنان که در هر کجا اتفاق بیفتد، مبارزه کرده و آن را از بین خواهیم برد.»

او افزود: «با تصمیم امروز، ما تلاش‌ها برای مقابله با خشونت جنسی و جنسیتی را افزایش می‌دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که [افراد و نهادهای] مسئول کاملاً در قبال اقدامات خود پاسخگو هستند.»

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا