افغانستان

محمد اکبری: به بزرگان مذهبی عراق و ایران اطمینان دادیم که طالبان با اهل تشیع رفتار خوب دارند.

مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی نخست‌وزیر طالبان گفته است که حکومت این گروه تبعیض قومی را «حرام» می‌داند و طبق ادعای او، میان شهروندان شیعه و سنی تفاوتی قائل نیست.

او این مطلب را دیروز (یک‌شنبه، ۲۰ حمل) در دیدار با محمد اکبری، عضو شورای علمای شیعه افغانستان مطرح کرده است.

طبق خبرنامه‌ی دفتر عبدالکبیر، محمد اکبری در این دیدار در مورد سفر یک هیأت علمای اهل تشیع افغانستان به ایران و عراق معلومات ارائه کرده است.

به نقل از خبرنامه، او گفته است: «به نگرانی‌های مقامات و بزرگان مذهبی عراقی و ایرانی پاسخ ارائه کردیم و برای‌شان اطمینان دادیم که امارت اسلامی با هموطنان اهل تشیع برخورد خوب دارند و ما از آن رضایت داریم.»

اکبری از آنچه اقدامات عاجل طالبان برای حل مشکلات اهل تشیع خوانده، قدردانی کرده است.

معاون نخست‌وزیر طالبان مدعی شده است که حکومت این گروه خدمت به تمام شهروندان افغانستان را مسئولیت خود می‌داند و به‌خاطر بهبود هرچه بهتر وضعیت، به پیشنهادات و مشوره‌های تمام اقوام و مذاهب گوش می‌دهد.

عبدالکبیر گفته است که طالبان به‌دنبال روابط حسنه با همه‌ی همسایگان خود براساس احترام متقابل‌اند.

او مدعی شده است که «تبعیض قومی را حرام می‌داند و میان هموطنان اهل شیعه و سنی تفاوتی قائل نمی‌شود».

برخلاف اظهارات عبدالکبیر، جامعه‌ی هزاره و شیعه افغانستان می‌گویند در ساختار حکومت طالبان سهم ندارند و مورد تبعیض قرار می‌گیرند. اعضای سایر اقوام افغانستان به‌جز پشتون‌ها نیز چنین فکر می‌کنند.

در حال حاضر تقریبا همه‌ی اعضای دولت طالبان طالب و از قوم پشتون هستند. هیچ هزاره یا شیعه‌ای عضویت کابینه‌ی طالبان را ندارد. گفته می‌شود که تنها در سه وزارت از قوم هزاره به‌عنوان معین استخدام شده است.

در ولایت‌ها، حتا در ولایت‌های هزاره‌نشین، والی‌ها از اعضای طالبان و قوم پشتون هستند. همین‌طور در ولسوالی‌های مناطق هزاره‌نشین نیز ولسوال‌ها از اعضای طالبان و از قوم پشتون هستند.

طالبان در حاکمیت قبلی و کنونی‌شان متهم به کوچ‌های‌ اجباری و کشتار اعضای جامعه‌ی هزاره‌ و شیعه نیز شده‌اند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا