افغانستان

اتحادیه اروپا منع کار زنان در دفاتر سازمان ملل را محکوم کردند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصمیم طالبان مبنی بر منع کار زنان در دفاتر سازمان ملل را «تبعیض‌آمیز» خواند و محکوم کرد.

جوزپ بورل گفت که طالبان با این اقدام مرتکب نقض قوانین بین‌المللی حقوق بشری شده‌ است.

وزارت خارجه آلمان نیز این تصمیم طالبان را شدیداً محکوم کرده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای گفت که تصمیم طالبان در ادامه محدودیت‌های مستمر طالبان بر زنان گرفته شده و انکار حقوق زنان را تشدید می‌کند.

به گفته جوزپ بورل، طالبان با منع کار زنان در دفاتر سازمان ملل، وضعیت زنان و دختران افغانستان را وخیم‌تر می‌کند.

او تصریح کرده که تصمیم اخیر طالبان، زنان افغانستان را در موقعیتی آسیب‌پذیر قرار می‌دهد، زیرا جلوگیری از کار آن‌ها در سازمان ملل باعث ایجاد اختلال در روند کمک‌های بشردوستانه می‌شود.

اتحادیه اروپا از طالبان خواست که به وعده‌های خود در قبال رعایت حقوق بشر عمل کند و از اعمال ممنوعیت کار در دفاتر سازمان ملل و سایر محدودیت‌ها بر زنان افغانستان دست بردارد.

در همین حال، وزارت خارجه آلمان نیز گفته است که منع کار زنان در دفاتر سازمان ملل، نقض دیگر حقوق زنان است و میلیون‌ها شهروند را به خطر می‌اندازد.

این وزارت افزود که نقش زنان در ارائه کمک‌های بشردوستانه حیاتی است.

وزارت خارجه آلمان ادامه داده است: «ما با شرکای بین‌المللی تلاش می‌کنیم تا قدم‌های بیشتری را در این رابطه برداشته شود.»

طالبان اخیراً به گونه شفاهی به سازمان ملل در افغانستان دستور دادند که زنان حق کار در دفاتر آن را ندارند. این گروه روز سه‌‌شنبه در ننگرهار مانع ورود کارمندان زن به دفاتر ملل متحد شد.

تصمیم اخیر طالبان با محکومیت گسترده داخلی و خارجی روبه‌رو است.

طالبان پیش از این زنان را کار در موسسات غیردولتی منع کرده بود.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا