افغانستان

پیام عیدی رهبر طالبان: حقوق زنان درافغانستان تامین شده است

رهبر گروه طالبان در پیام عیدی گفته است که با حاکمیت طالبان تمامی حقوق شرعی زنان در افغانستان تامین شده است و منکرات در حال پایان یافتن است. او تاکید کرده است که پیش بینی ها در باره بحران بشری در افغانستان نیز نادرست اند.

در آستانه عید قربان، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی اداره طالبان امروز یک شنبه پیام عیدی منسوب به ملا هبت الله آخندزاده رهبر این گروه را در صفحه توییترش منتشر کرده است.

با وجود نگرانی ها و واکنش های بین المللی و داخلی در مورد نقض حقوق زنان و دختران در افغانستان، رهبر گروه طالبان در بخشی از  پیام اش گفته است که با حاکمیت طالبان در افغانستان »تمامی حقوق شرعی زنان تأمین شده است.»

وی تاکید کرده است که اقدامات زیادی برای نجات زنان از نکاح اجباری، بد و بدل دادن و دیگر خشونت های مروج در برابر زنان انجام شده است.

در بخشی از این پیام، ملاهبت الله گفته است: «تاثیرات منفی بی حجابی و گمراهی مربوط زنان در بیست سال اشغال در حال ختم شدن است.»

با وجود انتقاد ها از بی عدالتی و شیوه مجازت متهمان از سوی محاکم طالبان، رهبرگروه طالبان گفته است که با فعالیت محاکم در اداره طالبان حدود و قصاص که اجرای آن امکان نداشت، تطبیق می شود.

در حالی که سازمان ملل متحد از بحران بشری در افغانستان هشدار داده است و بربنیاد آمار دفتر همآهنگی کمک های بشر دوستانه این سازمان، بیش از پانزده میلیون نفر در افغانستان با ناامنی غذایی دست و گریبان اند، اما رهبر گروه طالبان در این پیام عیدی، تمامی این پیش بینی ها را غلط دانسته و گفته است که اداره طالبان جلو سقوط اقتصادی را در این کشور گرفته است: «در بخش اقتصادی گفته می توانیم که تمام پیش بینی های که گویا در اینجا سقوط اقتصادی و بحران سرتاسری به میان می آید، به فضل الله تعالی غلط ثابت شد.»

ملا هبت الله، رهبرگروه طالبان که تا کنون در محضرعام ظاهر نشده و تصویری نیز از وی منتشر نگردیده است، در این پیام عیدی خواستار روابط حسنه سازنده سیاسی و اقتصادی با تمام جهان به ویژه کشور های اسلامی شده است.

او تأکید کرده است که اداره طالبان مکلفیت اش را در این راستا ادا کرده است، اما به هیچ کسی اجازه مداخله را در امور داخلی اداره طالبان نخواهند داد: «چنانچه ما در امور داخلی سایر کشورها مداخله نمی کنیم، به دیگران نیز اجازه نمی دهیم که تحت هیچ بهانه و عنوانی در مسائل داخلی ما دخالت نمایند و یا برای ما هدایت دهند.»

رهبرگروه طالبان به مقام های این گروه توصیه کرده است که اداره طالبان در مرحله آزمایشی قرار دارد از همین رو مکلفیت های شان را به گونه جدی در برابر مردم ادا کنند.

با گذشت دوسال ازتسلط طالبان در افغانستان تاکنون هیچ کشوری اداره این گروه را به رسمیت نشناخته است.

سازمان ملل متحد وضع محدویت ها بر مردم به ویژه صدور فرمان های منع کار و تحصیل زنان را در این کشور از علت های عمده به رسمیت شناخته نشدن اداره طالبان عنوان کرده است. گروه طالبان پس از تسلط در افغانستان تاکنون پنجاه فرمان صادر کرده است، که بیشتر این فرمان ها علیه زنان بوده اند.

با وجود تقاضای مکرر جامعه جهانی مبنی برلغو فرمان های محدودیت کار و تحصیل زنان و دختران در افغانستان، رهبر گروه طالبان در این پیام عیدی هیچ اشاره ای به آموزش دختران و لغو فرمان های ممنوعیت کار زنان در افغانستان نکرده است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا