افغانستان

عفو بین‌الملل: طالبان در پنجشیر دست به جنایات جنگی زده‌اند

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که طالبان در جریان درگیری‌های دست‌کم دو سال گذشته با نیروهای جبهه مقاومت ‌ملی در پنجشیر، دست به جنایات جنگی زده‌اند.

این سازمان بامداد پنج‌شنبه، ۱۸ جوزا، در گزارشی زیر نام «پسران شما در کوه هستند»، اعدام‌های فراقانونی اسیران نیروهای جبهه مقاومت‌ ملی، بازداشت‌های گروهی غیرنظامیان، شکنجه، کوچ‌اجباری، آتش‌زدن خانه‌ها و قتل غیرنظامیان از سوی طالبان در پنجشیر را مستند و نشر کرده است.

این سازمان گزارش تحقیقاتی ۴۰ صفحه‌ای خود را بر بنیاد مصاحبه با ۲۹ نفر از باشنده‌گان پنجشیر و تحلیل و ارزیابی گزارش‌ها، تصاویر ماهواره‌ای و ویدیوهای منتشر شده در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی تهیه کرده است.

بربنیاد این گزارش، طالبان در یک مورد در ماه سپتمبر سال گذشته، دستکم ۶ یا ۹ عضو جبهه مقاومت را در نزدیک دره هزاره پنجشیر به صورت صحرایی اعدام کرده‌اند.

اگنس کالامار، دبیر کل سازمان عفو بین الملل، در این گزارش گفته است: «برخورد بیرحمانه طالبان با مردم عادی به خاطر ارتباط شان با جبهه مقاومت، باعث گسترش ترس و بیچاره‌گی در میان مردم پنجشیر شده است.»

عفو بین‌الملل افزوده که طالبان سه کشاورز و چوپان را در ولسوالی‌های بازارک و رخه بازداشت کردند و پس از شکنجه، آنان را به قتل رساندند.

سازمان عفو بین‌الملل، خواستار توقف «فوری» حملات هدفمند طالبان بر غیرنظامیان در پنجشیر شده است.

طالبان تا کنون در مورد این گزارش چیزی نگفته‌اند.

پیش از این نیز، گزارش‌هایی از موارد نقض حقوق بشر از سوی طالبان در پنجشیر منتشر شده بود، اما طالبان در این خصوص به هیچ نهاد حقوق بشری پاسخ‌گو نیستند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا