افغانستان

ذبیح‌الله مجاهد گزارش ملل متحد از وضعیت حقوق بشری افغانستان را «تبلیغات علیه طالبان» خواند

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان می‌گوید گزارش اخیر گزارشگر حقوق بشر ملل متحد درباره وضعیت افغانستان حقیقت ندارد و «تبلیغات» علیه این گروه است. ریچارد بنت این گزارش گفته بود که طالبان معترضان زن را پس از دستگیری شکنجه جسمی و جنسی کرده است.

سخنگوی طالبان روز «سه‌شنبه ۳۰ جوزا» در توییتی نوشت که سازمان ملل و «برخی سازمان‌ها و حکومت‌های غربی» علیه حکومت این گروه تبلیغات وسیع راه‌اندازی کرده‌اند.

مجاهد افزود که قوانین اسلامی در افغانستان نافذ است و اعتراض به آن، «مشکل با اسلام است.»

گزارشگر ویژه سازمان ملل در گزارشی که روز پنجشنبه نشر کرد، به تفصیل موارد گسترده نقض حقوق زنان و محرومیت آنان از حقوق اجتماعی و سیاسی در افغانستان را تشریح کرده است. در این گزارش به ۵۰ دستور گروه طالبان اشاره شده است که در آن حقوق و آزادی‌های زنان محدود یا سلب گردیده است.

ممنوعیت تحصیلات عالی و کار در ماه‌های نخست حاکمیت طالبان، اعتراض‌های زنان را در شهرهای مختلف افغانستان برانگیخت. اما، طالبان با توسل به خشونت توانست که جلو گسترش اعتراض‌های زنان را بگیرد.

ریچارد بنت در گزارش خود نشان می‌دهد که چگونه این کار انجام شده است. او در گزارشش نوشت که «زنان معترض با بی‌رحمی لت‌و کوب شدند. این قربانیان مورد خشونت جنسیتی، از جمله خشونت جنسی قرار گرفتند که اغلب آن مصداق شکنجه است.»

بنت همچنین گفته است که طالبان یک حکومت «کاملا مردانه و عمدتاً پشتون‌» را در افغانستان به وجود آورده است و به طور گسترده زنان را از ساختار دولت و جامعه بیرون رانده است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا