افغانستان

مقام ایرانی: روند تولید مواد مخدر در افغانستان افزایش پیدا کرده است

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران گفته که منشأ اولیه مواد مخدر افغانستان است و در طول سال‌های اخیر، میزان تولید مواد مخدر در این کشور روند افزایشی داشته است.

خبرگزاری فارس روز چهارشنبه، ۲۴ جوزا، گزارش داده است که اسکندر مومنی، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران این سخنان را در نشست سه‌جانبه همکاری جمهوری اسلامی با سازمان ملل متحد و پاکستان بیان کرده است.

این نشست با موضوع ابتکار سه‌جانبه در تهران در مسیر مبارزه با مواد مخدر با حضور وزارت و مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی ایران، سازمان ملل متحد و کشور پاکستان در تهران آغاز شده است.

مومنی افزوده است: «منشأ اولیه مواد مخدر کشور افغانستان است و در طول سال‌های اخیر میزان تولید مواد مخدر در این کشور روند افزایشی داشته است و این زنگ خطری برای تمامی کشورهای دنیا و منطقه به شمار می‌آید که باید با آن مقابله کرد.»

او همچنان تصریح کرده است که تمرکز اصلی پولیس مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران و پاکستان باید بر موضوع کنترل تولید مواد مخدر در افغانستان باشد.

به گفته وی، تولید و کشت مواد مخدر در افغانستان می‌تواند ایران و پاکستان را تحت تأثیر خود قرار دهد، از این رو  این دو کشور و سازمان ملل متحد باید همکاری مطلوبی را در راستای مبارزه با مواد مخدر داشته باشند.

با این حال، شاه‌زین بگتی، وزیر کنترل مواد مخدر پاکستان هم  در این نشست با مهم خواندن توجه به مبارزه با مواد مخدر در مرزها گفته است: «ما همواره به‌دنبال انسداد مرزها در بحران مبارزه با مواد مخدر و کشت آن بوده‌ایم، این‌ها از افغانستان نشأت گرفته است که به نسل جوان آسیب می‌زند و ما به آن آگاه هستیم.»

در همین حال، الکساندر فدولف، نماینده کشوری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، با اشاره بر ضرورت برگزاری نشست‌های مشابه در افغانستان، افزوده است که سازمان‌های مختلف در افغانستان این روند را به‌طور میدانی بررسی می‌کنند.

گفتنی است که موضوع این نشست مواد مخدر می‌باشد و به همین جهت قرار است تفاهم‌نامه‌هایی منعقد شود.

این در حالی است که پس از نشر گزارش‌ها در خصوص کاهش کشت مواد مخدر در افغانستان از سوی یک مرکز تحقیقی بریتانیایی (آلسیس)، در گزارش شورای امنیت سازمان ملل آمده بود که قیمت‌های مواد مخدر و تولید بیشتر متامفتامین افزایش یافته است و افراد کلیدی طالبان در تولید و قاچاق مواد مخدر دست دارند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا