جهان

هشدار پوتین به رئیس گروه واگنر: کسانی که خیانت می‌کنند حتما مجازات خواهند شد

رئیس‌جمهور روسیه روز شنبه در سخنرانی که از طریق تلویزیون دولتی به طور زنده پخش می‌شد به رئیس گروه واگنر هشدار داد و گفت کسانی که خیانت می‌کنند، حتما مجازات خواهند شد.

ولادیمیر پوتین شورش مسلحانه در کشورش را خیانت و «خنجر به پشت مردم» خواند.

او هشدار داد که سازماندگان شورش مسلحانه را که علیه همرزمان خود اسلحه بلند کرده‌اند، پاسخگو خواهد کرد.

رئیس‌جمهور روسیه در سخنرانی تلویزیونی خود گفت: «هر چیزی که ما را ضعیف می‌کند و دشمنان خارجی می‌توانند از آن برای تضعیف ما استفاده کنند باید کنار گذاشته شود.»

آقای پوتین از سربازان گروه واگنر که در اوکراین جنگیده‌اند ستایش کرد، اما بدون نام گرفتن از یوگنی پریگوژین، رئیس گروه واگنر افزود منافع شخصی منجر به خیانت شده است.

او تاکید کرد که «من به عنوان رئیس‌جمهور روسیه، فرمانده کل قوا و به عنوان یک شهروند روسیه، هر کاری را که برای دفاع از کشور، حفاظت از قانون اساسی، جان، امنیت و آزادی شهروندان لازم باشد، انجام خواهم داد.»

رئیس گروه واگنر مدعی شده است که روسیه نیروهای او را هدف قرار داده است. وزارت دفاع روسیه اظهارات او را بی‌اساس خوانده است.

پیش از این روسیه، یوگنی پریگوژین را به شورش نظامی متهم کرده بود. در مقابل بامداد روز شنبه (سوم سرطان) رئیس گروه واگنر مدعی شد که نیروهایش وارد روسیه شده‌اند و به سمت مسکو حرکت خواهند کرد.

یوگنی پریگوژین اعلام کرده است نیروهایش چند ساعت پس از فراخوان برای شورش علیه رهبران روسیه، کنترول شهر روستوف را در دست گرفتند. این شهر در نزدیکی مرز اوکراین، یکی از مراکز مهم لوژستیکی ارتش روسیه محسوب می‌شود.

در مقابل ولادیمیر پوتین گفته است نیروهای مسلح و سایر سازمان‌های دولتی دستورات لازم را دریافت کرده‌اند و اقدامات ضدتروریستی اضافی اکنون در مسکو، در حومه این شهر و دیگر مناطق در حال انجام است.

رئیس‌جمهور پوتین تاکید کرده است که از آنچه برای ما عزیز و مقدس است حفاظت و دفاع خواهیم کرد.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا