افغانستان

کانگرس امریکا به وزیر خارجه یک هفته فرصت داد تا اسناد کامل خروج از افغانستان را ارائه کند

رئیس کمیته روابط خارجی کانگرس امریکا برای سومین بار در نامه‌ای به وزیر خارجه امریکا یک هفته فرصت داد تا اسناد کامل نحوه خروج از افغانستان را ارائه کند. مایکل مکال تهدید کرده در صورت بی‌توجهی به این ضرب‌الاجل آنتونی بلینکن را به کانگرس احضار کند.

در نامه‌ جدید این سناتور امریکایی آمده که وزارت خارجه نتوانسته دو مورد از سه سند درخواست شده مورد نیاز برای تحقیقات کمیته را ارائه کند.
جمهوری‌خواهان در کانگرس امریکا تحقیقات بر سر خروج آشفته نیروهای امریکایی از افغانستان را در اولویت‌های خود قرار داده‌اند.

پیشتر، رئیس کمیته روابط خارجی کانگرس از توافقش با وزیر خارجه امریکا خبر داده بود. طبق این توافق، تمام اعضای کمیته بررسی خروج امریکا از افغانستان به تمام اسناد محرمانه دسترسی خواهند داشت. در آغاز، وزارت خارجه امریکا تنها خلاصه یک صفحه‌ای از این مکاتبات را در اختیار کمیته تحقیق قرار داد. اما، به دنبال فشارهای این کمیته، وزارت خارجه ماه گذشته حاضر شد که به مکال و یک عضو ارشد کمیته روابط خارجی اجازه دهد که این مکاتبات را ببینند.

کمیته امور خارجی کانگرس به ریاست آقای مکال به صورت جدی طی ماه‌های گذشته تحقیقاتی را درباره نحوه خروج از افغانستان به راه انداخته است.

رئیس کمیته روابط خارجی کانگرس در ماه حوت ۱۴۰۱ در بیانیه‌ای نوشت که نامه‌ای به وزارت خارجه فرستاده و خواهان پاسخ این وزارت در مورد خروج از افغانستان شده است.

در ماه‌ حمل ۱۴۰۲ نیز آقای مکال به وزیر خارجه امریکا چهار روز فرصت داده بود تا اسناد مربوط به نحوه خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را به این کمیته ارائه کند.

آن زمان، آنتونی بلینکن گفته بود که گزارش نهایی خروج از افغانستان تا اواسط اپریل تسلیم کانگرس خواهد شد.

مایکل مکال در نامه‌ خود روز پنجشنبه (۱۸ جوزا) بار دیگر به آنتونی بلینکن نوشت که وزارت خارجه از زمان درخواست‌ها از ماه جنوری ۲۰۲۳ فرصت کافی داشته تا به درخواست‌های کمیته پاسخ بدهد. او تا ۲۵ جوزا به وزارت خارجه وقت داده تا مدارک درخواستی را ارائه کند.

اسناد خواسته شده شامل اطلاعات دست اول درباره ابراز نگرانی‌های ۲۳ مقام وزارت خارجه و اقدامات اضطراری سفارت امریکا در روزهای آشفته خروج از افغانستان است.

وزارت خارجه امریکا بخش ویرایش شده‌ای از آن را تاکنون در اختیار کانگرس قرار داده است.

پیش از این نیز آقای مکال گفته بود که وزیر خارجه را به دلیل نادید گرفتن درخواست‌های مکرر کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان برای ارائه اسناد محرمانه به سرپیچی از دستور کانگرس متهم خواهد کرد.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا